ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Teoria

50 sposobów, by zaoszczędzić czas i robić lepsze zdjęcia

2014-02-17
4 komentarzy
1
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
50 sposobów, by zaoszczędzić czas i robić lepsze zdjęcia
Nie traćcie ani chwili! Oto 50 wskazówek, które pomogą Wam zaoszczędzić czas i wyciągnąć z aparatu jeszcze więcej!

Praca w plenerze

31 Sprawdź pogodę. Zanim wyjdziecie z domu, sprawdźcie prognozę pogody, by wiedzieć, czy warto w ogóle wybierać się w dane miejsce i ewentualnie, jaki sprzęt ze sobą zabrać w razie kiepskich warunków atmosferycznych. Jednakże pamiętajcie, że słoneczny poranek nie jest gwarancją pięknej pogody - ta jest zmienna. Piękne słońce może się pojawić nawet wtedy, gdy rano niebo jest zasłane chmurami, ale silny wiatr szybko je przegania i światło przedzierające się przez obłoki fenomenalnie oświetla krajobraz.


Zanim wyruszycie w plener sprawdźcie prognozę pogody.
Zanim wyruszycie w plener sprawdźcie prognozę pogody.

32 Sprawdź czas przypływu. Jeżeli fotografujecie nad morzem, zawsze warto sprawdzić czas przypływu i odpływu, pozwoli to Wam zaplanować czas sesji i zwiększy bezpieczeństwo Wasze i Waszego sprzętu. W sieci jest wiele stron, na których znajdziecie takie informacje. Na wielu z nich możecie znaleźć pływy na najbliższych kilka tygodni, co może Wam pomóc w planowaniu. Przed wyjściem w plener, warto też odpowiednio zabezpieczyć sprzęt, gdyż zarówno woda, jak i piasek oraz sól morska mogą zniszczyć go z zewnątrz a nawet i od środka.


Jeżeli fotografujecie nad morzem, zawsze warto sprawdzić czas przypływu i odpływu
Jeżeli fotografujecie nad morzem, zawsze warto sprawdzić czas przypływu i odpływu

33 Popracuj w ogrodzie. Przykładanie należytej uwagi do szczegółów może zmienić dobre zdjęcie w świetne. Proces ten trzeba rozpocząć od odpowiedniego skomponowania kadru, należy przy tym pamiętać, że w fotografii makro obiekty często można przekładać i czasami likwidować zbędne elementy sceny. Klasycznym przykładem jest fotografowanie kwiatów, które zwykle otoczone są przez liście, które z kolei nie zawsze ładnie prezentują się na zdjęciu. Przekładając określone listki, można sprawić, że obiekt dosłownie zakwitnie.


Dbajcie o kompozycję już na etapie wykonywania zdjęcia. Czyszczenie planu w komputerze jest bardziej czasochłonne.
Dbajcie o kompozycję już na etapie wykonywania zdjęcia. Czyszczenie planu w komputerze jest bardziej czasochłonne.

34 Odpowiedni research. Jeżeli warunki akurat nie sprzyjają fotografowaniu, wykorzystajcie ten wypad na dokładne sprawdzenie lokalizacji, poszukanie ciekawych punktów, z których przy bardziej sprzyjających okolicznościach moglibyście zrobić dobre zdjęcia. Jeżeli znajdziecie fajną lokalizację, warto wcześniej sprawdzić, gdzie wschodzić i zachodzić będzie słońce - takie informacje możecie także znaleźć w internecie.


Korzystajcie z aplikacji, które pomogą Wam zaplanować zdjęcia plenerowe
Korzystajcie z aplikacji lub stron www, które pomogą Wam zaplanować zdjęcia plenerowe

35 Zarezerwujcie sobie czas. Pamiętajcie, aby przyjechać na miejsce co najmniej 30 minut przed czasem, w którym chcecie rozpocząć fotografowanie. To szczególnie ważne, jeżeli zależy Wam na fotografowaniu o wschodzie lub zachodzie słońca, ponieważ wtedy cenna jest każda minuta.

Foto

Sprawdź ustawienia

Pamiętajcie, by przed wykonaniem ważnego zdjęcia dobrze sprawdzić parametry, szkoda by było, gdyby się okazało, że rewelacyjne ujęcie, które właśnie zrobiliście, zostało zapisane tylko jako słabej jakości JPEG lub ze zbyt wysokim ISO , którego używaliście wcześniej podczas zdjęć nocnych.

36 Korzystajcie z retuszu w aparacie. Podobnie jak programy do obróbki plików RAW, nowe aparaty mają opcję wstępnego retuszowania zdjęć w formacie JPEG. Oczywiście nie ma możliwości pełnego retuszu, ale można nadać zdjęciom pewne efekty, poprawić jakieś elementy jeszcze w aparacie, a finalne poprawki wprowadzić na etapie edycji. Pamiętajcie jednak, że takie zmiany zapisują się na karcie pamięci jako oddzielne pliki i zajmują dodatkowe miejsce.

37 Korzystaj z obróbki wstępnej RAW-ów. Fotografowanie w formacie RAW pozwala zapisać plik z dużą ilością informacji przydatnych w czasie edycji, jednak format ten nie jest tak prosty w użyciu, jak zwykły JPEG. Większość nowych aparatów ma możliwość wstępnej obróbki plików przed zrzuceniem ich na twardy dysk komputera. To świetny sposób w sytuacji, gdy musicie podejrzeć zdjęcia na ekranie komputera, a nie macie zainstalowanego programu do edycji RAW-ów.

38 Zapisuj co i gdzie. O ile Wasz aparat nie ma modułu GPS, musicie pamiętać, gdzie zostało wykonane dane zdjęcie. Spróbujcie sfotografować przy okazji jakiś charakterystyczny element miejsca lub róbcie notatki albo nagrania wideo czy audio, dzięki którym będziecie mogli odtworzyć miejsce, w którym wykonaliście dane zdjęcia.

39 Pakuj z głową. Łatwo wrzucić cały sprzęt do torby bez większego namysłu. Problem pojawia się wtedy, gdy jesteście w plenerze i musicie przysiąść na dłuższą chwilę, bo nie możecie znaleźć zapasowej karty albo gdzieś podział Wam się filtr. Spróbujcie wyrobić w sobie nawyk chowania określonych rzeczy w ten sam spodób, byście potem mogli bez chwili wahania sięgnąć w odpowiednie miejsce. Uwierzcie, to pomaga.

40 Czyść statyw. Statywy są najbardziej narażone na czynniki zewnętrzne. Nieraz muszą przetrwać uderzenia fal, deszczu i przy tym oczekuje się od nich, że będą na to wszystko niewzruszone. Niestety złe traktowanie potrafi się zemścić - zalegający piasek może przyczynić się do osłabienia zacisków, blokowania wysuwających się nóg. Dlatego pamiętajcie, by po każdej cięższej wyprawie odpowiednio wyczyścić również trójnóg.


Nie zapominajcie też o regularnym czyszczeniu statywu, a unikniecie niespodziewanych problemów z jego rozłożeniem.
Nie zapominajcie też o regularnym czyszczeniu statywu, a unikniecie niespodziewanych problemów z jego rozłożeniem.

Serwisy specjalne




Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl