Kreatywne sposoby na piękne krajobrazy
Góry i wzgórza
Od szczytów sięgających nieba po klify muskane przez fale - góry to idealna sceneria do fotografowania. Oto kilka sposobów na nadanie takim zdjęciom bardziej indywidualnego charakteru.
Skorzystaj z teleobiektywu
Spoglądając na piękny krajobraz odruchowo sięgamy po obiektyw szerokokątny lub zakładamy nasz standardowy zoom i ustawiamy najszerszy kąt, by objąć jak najwięcej przestrzeni. Jednakże gdy takiej scenie przyjrzymy się bliżej, możemy zauważyć, jak wiele kryje szczegółów, a te najłatwiej będzie nam oddać za pomocą teleobiektywu.
Fotografuj przy słabym świetle
Światło wczesnego poranka lub ostatnie promienie zachodzącego słońca to momenty, które najciekawiej oddają charakter gór. Wprawdzie warunki są podobne do tych, jakie panują o wschodzie lub zachodzie słońca, ale z racji tego, że promienie słoneczne nie są tak intensywne, tworzy się atmosfera tajemniczości i niepewności, wzbogacającej obraz. Żeby zbalansować ekspozycję, możecie skorzystać z filtra gradacyjnego, który umożliwi ładne naświetlenie pierwszego planu i nieba. Pamiętajcie, że góry, szczególnie nocą, mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego wybierając się w plener, dobrze się ubierzcie, weźcie prowiant i obowiązkowo latarkę. Warto też kogoś poinformować o swoich planach.
Użyjcie elementów stworzonych przez człowieka
Fotografowie krajobrazowi zazwyczaj szukają widoków wolnych od jakichkolwiek śladów ingerencji człowieka, a jeżeli już takowe znajdą się w kadrze, często usuwają je w programie graficznym. Jednakże czasami takie elementy mogą uatrakcyjnić ujęcie i nie zawsze należy ich unikać. Nie mówimy tutaj o tradycyjnych zdjęciach czysto krajobrazowych - ze zrujnowanym zamkiem czy ceglanym murem - to już trochę ograne. Ciekawe może być ujęcie rozpadającego się ogrodzenia, pozostawionego na polu ciągnika czy folii. Ulice i linie zanikające na horyzoncie to kolejne elementy, które mogą dodać obrazowi głębi. Czasami brzydkie kable wysokiego napięcia mogą pięknie kontrastować z wybornym, dziewiczym krajobrazem.
Stwórz kompozycję
Możecie wykonać serię zdjęć obejmujących fragmenty sceny i potem je ciekawie połączyć, tworząc wielowarstwowy obraz. Robiąc zdjęcia do tego projektu, starajcie się używać obiektywu o ogniskowych w zakresie 40–70 mm. Fotografujcie tak, by w każdym z ujęć był jakiś ciekawy motyw przewodni. Korzystanie z dużego otworu przysłony, np. f/4, umożliwi skupienie uwagi na określonych elementach ostatecznego kadru. Warto też robić nieco więcej zdjęć, niż naprawdę potrzebujecie, warto mieć możliwość zastąpienia niektórych kadrów, z których nie jesteście do końca zadowoleni.