Kreatywne sposoby na piękne krajobrazy
Lasy i samotne drzewa
Ciemne, zacienione lasy są pełne detali i kształtów. Ale chcąc robić zdjęcia lasów, wcale nie musicie skupiać się na idealnym odwzorowaniu detali.
Piękne rozmycie
W większości zdjęć krajobrazowych, oprócz pięknego widoku, pożądane są idealna ostrość i dobrze odwzorowane szczegóły, ale to nie jedyne, na czym może skupić się fotograf. Odrobina rozmycia może dodać scenie nastroju tajemniczości i lekkiego niepokoju. Jeżeli chcecie wykorzystać tę technikę, macie dwie możliwości - przesunięcie aparatem w czasie naświetlania lub korzystanie z filtra miękkiej ostrości.
Ciekawe rezultaty można uzyskać, przemieszczając aparat w górę i w dół w linii pni drzew. Czas otwarcia migawki powinien wynosić ok. 0,5 s. Płynniejsze rozmycie uzyskacie jeżeli aparat zamontujecie na statywie i ruch wykonywany będzie z użyciem głowicy.
Filtr miękkiej ostrości można zakupić, ale można go też wykonać samodzielnie. Jeżeli nie macie jakiegoś starego filtra, kupcie najtańszy filtr UV, wysmarujcie go cienką warstwą wazeliny i zamontujcie na obiektywie. By efekt był jak najlepszy, zróbcie dwa zdjęcia, jedno wyraźne, jedno z rozmyciem i połączcie je. Aby użyć Photoshopa, zacznijcie od otwarcia ostrego zdjęcia w CS, na górę palety warstw skopiujcie wersję rozmytą. Zmniejszcie krycie warstwy rozmytej do ok. 50%.
Fotografuj kształty
W "idealnych" zdjęciach krajobrazowych dąży się do zapisania jak największej ilości szczegółów widoku - zarówno na pierwszym planie, jak i w tle, ale równie ciekawe mogą być wyraźne, graficzne kształty na tle błękitnego, jednokolorowego nieba. Ekspozycja pod kształt jest dosyć prosta, jednakże wiele systemów pomiaru światła w trybie matrycowym będzie próbować ustawiać parametry pod niebo. Dlatego trzeba sprawić, by aparat lekko nie doświetlił zdjęcia o ok. 0,5–1 EV. Pomoże Wam w tym opcja Kompensacji Ekspozycji.
Spójrz w górę
Krajobraz nie musi ograniczać się do tego, co widać z perspektywy ziemi. Pewnie nie raz, będąc dziećmi, zadzieraliście głowy do góry i podziwialiście ciekawe korony drzew. Detale gałęzi, ciekawie sączące się przez liście światło, prześwity nieba to idealne motywy do rejestrowania. Jeżeli fotografujecie, patrząc w górę, możecie wykorzystać pnie drzew, które będą stanowić ciekawe linie wiodące, kierujące oko widza w głąb zdjęcia.