"Film Works" Roberta Franka - spotkanie z Gerhardem Steidlem Krzysztof Mularczyk
Antymomentyzm i koniec amerykańskiego snu. Tak w największym skrócie można opisać wynik wieloletniej pracy Roberta Franka. Suma działań twórcy liczącego sobie dziś 92 lata zmieniła XX-wieczną fotografię. Jego najsłynniejszy album "The Americans" (1958), utrzymany w estetyce surowego realizmu, przewartościował oblicze medium jakim są zdjęcia. W publikacji znalazły się m.in. szokujące dla wielu Europejczyków obrazy rasizmu i panujących za oceanem niepokojów społecznych. Stworzenie kompletnego obrazu Ameryki było marzeniem i celem Franka, dla którego rezygnował z aparatu na rzecz produkcji wideo.
W kolejnych latach po publikacji "The Americans", Frank poświęcił się tworzeniu własnej filmografii, realizując wiele ze swoich projektów wspólnie z artystami wywodzącymi się ze środowiska beatników, anarchicznych indywidualistów odrzucających tradycyjne normy mieszczańskie, żyjących głównie w ubóstwie, na pohybel rozwijającej się cywilizacji Zachodu.
Wydany niedawno zestaw "Film Works" to pierwszy tak obszerny zbiór filmów Roberta Franka zawierający osiem produkcji filmowych, trzy broszury, w tym jedna o filmie "Me and My Brother" i dwie odnoszące się do "Pull My Daisy", a także szersze opracowanie książkowe o całości jego pracy w wideo. Wydawcą zestawu jest legendarny niemiecki designer i założyciel wydawnictwa sygnowanego własnym nazwiskiem - Gerhard Steidl.
Już 18 listopada będzie on gościem na wyjątkowym spotkaniu poświęconym twórczości filmowej Roberta Franka, które połączone będzie z projekcją jego filmów. Pretekstem do rozmowy będzie właśnie zbiór "Film Works". Gerhard Steidl opowie o pracy nad tym wydaniem oraz współpracy z Frankiem. Organizatorem wydarzenia wokół "Film Works" jest Księgarnia Artystyczna Bookoff oraz "priv." - magazyn o designie i sztuce.
Spotkanie (w języku angielskim) odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie o godzinie 18.00.