Jak fotografować zimowe krajobrazy
Podstawowe wyposażenie
Zima jest z natury porą w dużym stopniu ekstremalną, przez co używany sprzęt jest wystawiany na próbę. Po zakończeniu fotografowania należy zminimalizować zjawisko kondensacji pary wodnej, pozostawiając rzeczy w miejscu o warunkach pośrednich, takim jak ganek – to spowolni podnoszenie się temperatury.
1 Rękawiczki
Rękawice są w temperaturach ujemnych koniecznością. Możecie wypróbować wersje przeznaczone do użycia z wyświetlaczami dotykowymi.
2 Karty pamięci
Jeśli chodzi o warunki ekstremalne, to nie dajcie się nabrać na korzystanie z nośników niskiej jakości. Użyte przez nas wodoodporne karty Samsung Extreme mogą być używane nawet w temperaturach do -25ºC.
3 Zapasowe akumulatory
Bardzo niskie temperatury potrafi ą siać spustoszenie w żywotności zasilania, dlatego warto zadbać o dodatkowe baterie.
4 Plecak
Najlepszy jest plecak z wyściełanymi pasami. Warto też sprawdzić jego wodoodporność, aby móc położyć go na śniegu.
5 Obiektywy
Obiektyw szerokokątny jest idealnym rozwiązaniem dla fotografów krajobrazowych, ale w tym zakresie zastosowań może się również sprawdzić uniwersalny teleobiektyw. Dzięki użyciu dłuższych ogniskowych, skompresujecie szczegóły sceny na wielu planach.
6 Wytrzymały aparat
Upewnijcie się, że Wasz aparat może sprostać wymaganiom stawianym przez zimę.
7 Organizery kart
Trzymajcie karty pamięci w bezpiecznym miejscu, wykorzystując w tym celu szczelne etui.
8 Szara karta
Jeśli zależy Wam na dokładnym ustawianiu balansu bieli, zabierzcie ze sobą szarą kartę lub filtr kalibracyjny.
9 Filtry
Wykorzystajcie filtry neutralne szare i polaryzacyjne do ograniczenia ekspozycji i zmniejszenia refleksów świetlnych.
10 Ściereczka z mikrofibry
Do wycierania zaparowanych obiektywów używajcie specjalnej szmatki.
W co się ubrać
Odpowiednio przystosowany do warunków zestaw fotograficzny to zaledwie początek – również Wy musicie zadbać o swój komfort i utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała.
- Gruba, wełniana czapka
Dobra czapka ochroni Was przed zimnymi wiatrami. - Rękawiczki przystosowane do pracy z aparatem
Wspominaliśmy już o rękawicach przy okazji sprzętu, ale są one również szczególnie ważne dla utrzymania ciepłoty ciała. - Odzież wielowarstwowa
O wiele lepiej jest założyć na siebie kilka cienkich warstw materiału niż tylko jedną grubą. Warto zainteresować się mikropolarem, ale trzeba się upewnić, że odzież jest oddychająca. - Płaszcz techniczny
Kurtka musi być ciepła, przytulna, ale zarazem praktyczna. Ściągacze na mankietach zapewnią utrzymanie ciepła; odblaskowe klapy na plecach poprawią widoczność w nocy; a różne kieszenie posłużą do przechowywania akcesoriów fotograficznych. - Buty do wędrówki
Kiedy podłoże pod stopami jest oblodzone, dobra para butów znacznie ułatwia chodzenie po nim. Do butów trzeba mieć też porządne, grube skarpety. - Termos z gorącym napojem
Niosąc spore ilości sprzętu, łatwo można się odwodnić, nawet w zimie. Przy niskiej temperaturze docenisz, że masz termos.