12 kreatywnych projektów na zimowe wieczory
1. Wodne rzeźby
Zamień kroplę wody w formę stałą poprzez zamrożenie jej ruchu
Napełnij wodą blachę do pieczenia i połóż ją na blacie kuchennym. Postaw na nim krzesło, abyś miał do czego przyczepić plastikowy woreczek do zamrażania produktów spożywczych napełniony do połowy wodą. Zrób dziurkę w rogu worka za pomocą szpilki, a na tacę zaczną spadać krople wody.
Umieść aparat na statywie i wypełnij kadr samą tylko tacą z wodą oraz kroplą. Najlepiej nadaje się do tego celu obiektyw makro, ale nie jest on do tego niezbędny. Cokolwiek umieścisz za blachą do pieczenia będzie odbijało się w wodzie, więc eksperymentuj z arkuszami papieru o różnych kolorach i fakturach. Po zaaranżowaniu planu zdjęciowego, umieść z jednej jego strony na stosie książek lampę błyskową i skieruj ją w stronę tła.
Niezbędne jest bardzo dokładne zogniskowanie obiektywu, dlatego przełącz aparat w tryb automatycznego ustawiania ostrości i w miejscu rozprysku wody umieść końcówkę ołówka. Wyostrz na niej, a następnie przestaw przełącznik w pozycję MF. Teraz musisz już tylko skupić się na tym, aby nacisnąć przycisk wyzwalacza we właściwym momencie.
Włącz w aparacie tryb preselekcji przysłony i ustaw mały otwór względny o wartości f/18, aby uzyskać dużą głębię ostrości. Podłącz elektroniczny wężyk spustowy i wykonaj zdjęcie próbne, aby upewnić się, że lampa błyskowa zdjęta z aparatu działa prawidłowo.
Przyjrzyj się, z jaką częstotliwością spadają krople, a gdy już uda Ci się uchwycić rozbryzg, obejrzyj zdjęcie na tylnym wyświetlaczu, aby upewnić się, że rozpryskująca się woda jest ostra. Jeśli nie, ponownie zogniskuj obiektyw i kontynuuj fotografowanie.