ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Fotografujcie ptaki w locie

2013-09-06
0 komentarzy
0
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Fotografujcie ptaki w locie
Próbowaliście kiedyś złapać w kadrze lecącego ptaka? Przeczytajcie historię tej fotografii i rady autora jak takie zdjęcie wykonać

Uchwycenie ptaków w locie za pomocą aparatu fotograficznego bezsprzecznie jest nie lada wyzwaniem nawet dla profesjonalisty. Jednak jak mówi James Silverthorne, specjalista od zdjęć dzikich zwierząt, jest kilka sztuczek, które zwiększają szanse powodzenia.

"Kluczem do wykonania takiego zdjęcia jak to, jest przede wszystkim wybranie odpowiedniego celu. Sikora modra czy zięba są do tego idealne. Ptaki te śmigają do gniazda, by zaraz z niego odlecieć, co sprawia, że są praktycznie nie do uchwycenia, jednak jest moment, kiedy na chwilę "zatrzymują się" w powietrzu i dają szansę na wyostrzenie i wciśnięcie spustu migawki. Ten moment jest tuż przed lądowaniem. By zrobić to zdjęcie, przyczaiłem się przy słupku, na którym położyłem kawałek słoniny. Zapach przyciągnął ptaka i sfotografowałem go tuż przy nim. Ustawiłem swojego Canona EOS-1Ds Mk III na tryb AF Servo, co umożliwiło mi szybsze ostrzenie. By zwiększyć swoje szanse, przestawiłem się na centralny punkt AF, który jest szybszy i bardziej dokładny niż peryferyjne. Starałem się utrzymać go w torze lotu zięby. Ale nie było to proste. Zięby są tak małe, że w czasie kilku prób trzeba "strzelać" na ślepo z nadzieją, że któreś zdjęcie wyjdzie dobrze. Zrobiłem chyba z tysiąc zdjęć, zanim udało mi się zrobić takie, z którego byłem zadowolony".

Jak sfotografować lecącego ptaka - najważniejsze wskazówki!

  • Niezbędny jest dobry teleobiektyw, w przeciwnym razie ptak będzie za mały i ledwo dostrzegalny w kadrze. Poza tym by sfotografować te płochliwe zwierzęta, trzeba się dobrze schować i mieć duży zasięg.
  • Postarajcie się ustawić tak, by mieć czyste tło, w przeciwnym wypadku będzie ono odciągać uwagę od głównego bohatera zdjęcia.
  • Ustawcie największy możliwy otwór przysłony, dzięki temu zminimalizujecie głębię ostrości i rozmyjecie tło.
  • Im szybszy macie tryb zdjęć seryjnych, tym większa szansa na zrobienie dobrego zdjęcia, dlatego przestawcie się na tryb seryjny i starajcie się śledzić lot ptaka.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl