ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Słońce i poranna mgła - efekt murowany

2013-07-24
0 komentarzy
2
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Słońce i poranna mgła - efekt murowany
Autor zdjęcia zmierzył światło w scenie w trybie matrycowym, ustawił parametry 1/125 s, f/8 i ISO 400 (fot. Mark Upfield)
Kto rano wstaje temu... wychodzą zdjęcia! Zobaczcie jak piękne mogą być fotografie zamglonych krajobrazów o wschodzie słońca

Mark Upfield, uznany fotograf, napotkał ten przepiękny krajobraz wracając z wyspy Skye. "Wracaliśmy z zapory pod Laggan, zaraz obok parku narodowego Cairngorms", tłumaczy. "Koledzy, z którymi jechałem, chcieli wysiąść i przyjrzeć się zaporze. Była straszna mgła, niebo mocno zachmurzone, więc zostałem w samochodzie. Nagle chmury się rozeszły, promienie słońca rozświetliły parę unoszącą się nad podmokłym lasem".

Fotografując scenę, która potrzebuje filtru gradacyjnego, wypróbujcie zarówno ten z miękkim, jak i twardym przejściem

Ten spektakl trwał jakieś 20 sekund, ale Mark Upfield wiedział, że taka scena może się nie powtórzyć. "Chwyciłem za aparat, wysiadłem z samochodu i odczekałem ok. 20 minut. Niebawem chmury ponownie rozstąpiły się na moment i udało mi się wykonać to ciekawe zdjęcie". Mark skorzystał z trzystopniowego filtra gradacyjnego z wyraźnym przejściem, nie chciał by słońce przepaliło obszar w prawym górnym rogu zdjęcia. "Miałem ze sobą filtry z miękkim przejściem, ale światło za drzewami było bardzo mocne".

Zacznijcie już dzisiaj!

  • Najlepsza pora na zdjęcia zamglonych lasów, to tuż po wschodzie słońca, jeszcze zanim jego ciepłe promienie rozgrzeją powietrze.
  • Mark wykonał to zdjęcie godzinę po wschodzie słońca. Ma tendencję do zostawiania na obiektywach filtra polaryzacyjnego, ale przy tego typu zdjęciach lepiej go zdjąć.
  • Eksperymentujcie z filtrami z miękkim i twardym przejściem. "Próbujcie robić zdjęcia z różnymi filtrami i wybrać ten, który sprawdzi się najlepiej. Może zdarzyć się tak, że warunki będą na tyle osobliwe, że tradycyjnie stosowany przez Was filtr się nie sprawdzi".
  • Zmierzcie światło na drzewach, ale zanim zostaną oświetlone przez promienie, to umożliwi trafne dobranie parametrów ekspozycji. Mark zmierzył światło w tej scenie w trybie matrycowym, ustawił parametry 1/125 s, f/8 i ISO 400

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl