Zabawa w kotka i myszkę
Jest to pora, gdy można zrobić świetne zdjęcia wielu zwierząt, które właśnie w tym okresie są najbardziej aktywne. Rzecz w tym by wiedzieć które, kiedy i gdzie można spotkać. Jak mówi Mark Humblin: "Nie ma sensu czekać na łut szczęścia, lepiej posłuchać rad lepszych, bardziej doświadczonych fotografów. Niektórzy sądzą, że lato nie jest dobrą porą do fotografowania dzikich zwierząt, ale ja się z tym nie zgadzam. Zawsze znajdą się ciekawe gatunki, które warto sfotografować, trzeba tylko wiedzieć, które z nich są o tej porze najbardziej aktywne i przy tym fotogeniczne".
Kuna prezentowana na zdjęciu poniżej występuje w niemal całej Europie, pochodzi z tej samej rodziny co wydra i łasica. Mark, by zwabić kunę, wziął ze sobą kilka smakołyków. "Na polanie porozrzucałem rodzynki z nadzieją, że ich zapach ją zwabi. One są bardzo wyczulone na takie bodźce, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że pojawią się na miejscu bardzo szybko. W przeszłości zdarzało mi się ściągać je nawet za pomocą kanapek z dżemem i masłem orzechowym!".
Zacznijcie już dzisiaj!
- Poszukajcie informacji o zwierzętach, które chcecie fotografować, przewertujcie książki, posurfujcie w Internecie, zobaczcie, kiedy i gdzie można spotkać dane zwierzęta oraz jakie mają zwyczaje. Pamiętajcie, dobry "research" to podstawa, dzięki temu unikniecie wielu rozczarowań i frustracji.
- Bądźcie wytrwali. Jeżeli raz coś zauważycie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdarzy się to powtórnie, więc czekajcie cierpliwie i bądźcie uważni.
- W przypadku fotografowania szybko poruszających się zwierząt ustawcie aparat na tryb śledzenia i róbcie zdjęcia seriami. Przy odrobinie szczęścia znajdziecie pośród nich to jedno, które Was zadowoli.