"317 days to Mars" - wernisaż wystawy Macieja Jeziorka
W wywiadzie dla nas Maciej Jeziorek tak opisywał genezę swojego projektu: "W Delhi, 5 listopada 2013 r. znalazłem katalizator. Klucz do tego, w jaki sposób chciałbym opowiedzieć o spotkaniu z tym krajem. Tego dnia wystartowała indyjska misja Mangalyaan. Jej celem była orbita Marsa. Równolegle z tym wydarzeniem podjąłem kluczową decyzję, że skończę projekt autorską książką. Tytuł został roboczo zaczerpnięty z Hindustan Times - "300 dni do Marsa". Indyjski statek kosmiczny leciał właśnie około trzystu dni. Ostateczna liczba 317 pojawiła się już w Polsce i jest nawiązaniem do pierwszej morskiej podróży z Europy do Indii, którą dowodził Vasco da Gamma".
Teraz, oprócz autorskiej książki, projekt Jeziorka będzie miał również swoją wystawę. "To są te prawdziwe Indie, żywe, głośne, nieprzewidywalne, o innej energii, innej organizacji życia, innym systemie wartości" - pisze w tekście do wystawy Andrzej Zygmuntowicz. "Uwodzą i odpychają, nie dają się pojąć, ale tak jak Jeziorek wracamy do nich, by otwierając szeroko oczy chłonąć inność bez potrzeby jej zrozumienia".
Wernisaż odbędzie się 8 lutego o godz. 19:00 w Starej Galerii ZPAF przy Placu Zamkowym 8. Wystawa potrwa do 4 marca. Na wernisażu będzie można nabyć książkę "317 days to Mars".
Zapraszamy również na spotkanie z Maciejem Jeziorkiem do Leica Gallery Warsaw (ul. Mysia 3), które odbędzie się 10 lutego o godzinie 18:00.
O autorze
Maciej Jeziorek - reporter, fotograf urodzony w 1973 roku, w Warszawie. Współzałożyciel i członek agencji Napo Images, specjalizującej się w fotografii dokumentalnej. Członek ZPAF i Press Club Polska. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Realizował własne projekty fotograficzne i zlecenia w Polsce, Indiach, Rosji, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Niemczech, Belgii, na Ukrainie i na Litwie. Pracował jako fotoreporter dla „Tygodnika Solidarność”, dzienników „Życie Warszawy”, „Życie” i „Polska the Times". Od roku 2002 współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii prasowej. Prowadził i organizował warsztaty fotograficzne w Indiach i w Polsce. W latach 2010-2012 prowadził zajęcia z fotografii prasowej w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2014 prowadzi zajęcia z fotografii reportażowej w Studium Fotografii ZPAF w Warszawie.