ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Teoria

Jak fotografować stabilnie z ręki

2018-11-05
32 komentarzy
161
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Jak fotografować stabilnie z ręki
Poznaj stabilne pozycje i pewne chwyty aparatu, które pomogą Ci uzyskać nieporuszone zdjęcia

Ogólna zasada związana z robieniem ostrych zdjęć bez statywu głosi, że czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż liczbowa odwrotność długości ogniskowej. Przykładowo, fotografując obiektywem 50 mm nie należy ustawiać czasu otwarcia migawki dłuższego niż 1/50 s, natomiast czas 1/500 s będzie maksymalnym zalecanym czasem ekspozycji dla obiektywu 500 mm. Dobrym pomysłem będzie uwzględnienie również w rachunkach współczynnika pozornego wydłużenia ogniskowej związanego z formatem matrycy aparatu, tak więc obiektyw 500 mm w aparacie z sensorem APS-C da efektywną ogniskową wynoszącą ok. 750–800 mm. To, jak w Twoim przypadku sprawdzi się ta zasada, będzie już sprawą mocno indywidualną. Niektórzy fotografowie potrafią uzyskać wyraźne zdjęcia, stosując czasy dłuższe od zalecanych, podczas gdy innym zdjęcia wychodzą rozmyte nawet przy ekspozycjach dwukrotnie krótszych.


Trzy sposoby podparcia aparatu
1. Podstawowy
Przyłóż oko do wizjera, obejmij dłonią obiektyw od dołu i oprzyj łokcie na brzuchu, aby ograniczyć drżenie rąk.
2. Chwyt pionowy
Stań wygodnie, ale unikaj sytuacji, w której wymachujesz łokciami na lewo i prawo. Staraj się nie naciskać przycisku spustu migawki – zamiast tego przesuwaj po nim palcem.
3. Trzymanie zestawu z długim obiektywem
Duże teleobiektywy są w znacznie większym stopniu podatne na drgania i dlatego korzystając z nich, warto używać lewej ręki jako podpory.
Trzy sposoby podparcia aparatu
1. Podstawowy
Przyłóż oko do wizjera, obejmij dłonią obiektyw od dołu i oprzyj łokcie na brzuchu, aby ograniczyć drżenie rąk.
2. Chwyt pionowy
Stań wygodnie, ale unikaj sytuacji, w której wymachujesz łokciami na lewo i prawo. Staraj się nie naciskać przycisku spustu migawki – zamiast tego przesuwaj po nim palcem.
3. Trzymanie zestawu z długim obiektywem
Duże teleobiektywy są w znacznie większym stopniu podatne na drgania i dlatego korzystając z nich, warto używać lewej ręki jako podpory.

Oczywiście im krótszy jest czas naświetlania, tym większe masz szanse na uzyskanie ostrych zdjęć. W celu skrócenia czasu otwarcia migawki przygotuj się na konieczność podniesienia czułości ISO lub otwarcia przysłony. Włącz też system stabilizacji obrazu zaimplementowany w obiektywie lub aparacie. Eliminuje on efekt wywierany przez drgania aparatu. Mechanizmy tego typu szczególnie dobrze sprawdzają się podczas fotografowania optyką długoogniskową, kiedy to zjawisko drgań potrafi ulegać zwielokrotnieniu.

Kluczowa w uzyskiwaniu nieporuszonych zdjęć jest jednak Twoja pozycja, jaką przyjmujesz podczas fotografowania. Oto pięć zasad, które warto stosować.


Stój prosto 

Stabilna postawa stojąca to warunek ostrego
zdjęcia. Stań na wygodnie rozchylonych nogach w taki sposób,
aby stopy ustawione były względem siebie pod kątem
ok. 90 stopni. Pochyl się lekko do przodu i przenieś ciężar ciała
bardziej na wysuniętą nogę. To zapewni Ci stabilniejszą
pozycję. Obejmij dłonią obiektyw u jego nasady i delikatnie
pchnij aparat w kierunku twarzy. Aparat powinien mocno
dotykać twojego nosa i czoła. Owinięcie paska aparatu wokół
ręki i nadgarstka dodatkowo poprawi
pewność chwytu i stabilność.
Upewnij się, że pasek jest
naprężony, tak aby opinał cały
aparat.
Stój prosto Stabilna postawa stojąca to warunek ostrego zdjęcia. Stań na wygodnie rozchylonych nogach w taki sposób, aby stopy ustawione były względem siebie pod kątem ok. 90 stopni. Pochyl się lekko do przodu i przenieś ciężar ciała bardziej na wysuniętą nogę. To zapewni Ci stabilniejszą pozycję. Obejmij dłonią obiektyw u jego nasady i delikatnie pchnij aparat w kierunku twarzy. Aparat powinien mocno dotykać twojego nosa i czoła. Owinięcie paska aparatu wokół ręki i nadgarstka dodatkowo poprawi pewność chwytu i stabilność. Upewnij się, że pasek jest naprężony, tak aby opinał cały aparat.
1
Stój prosto
Stabilna postawa stojąca to warunek ostrego zdjęcia. Stań na wygodnie rozchylonych nogach w taki sposób, aby stopy ustawione były względem siebie pod kątem ok. 90 stopni. Pochyl się lekko do przodu i przenieś ciężar ciała bardziej na wysuniętą nogę. To zapewni Ci stabilniejszą pozycję. Obejmij dłonią obiektyw u jego nasady i delikatnie pchnij aparat w kierunku twarzy. Aparat powinien mocno dotykać twojego nosa i czoła. Owinięcie paska aparatu wokół ręki i nadgarstka dodatkowo poprawi pewność chwytu i stabilność. Upewnij się, że pasek jest naprężony, tak aby opinał cały aparat.
Pozycja klęcząca 

Przy środku
ciężkości znajdującym się bliżej
gruntu, pozycja ta może zapewnić
bardziej stabilną podporę, aniżeli
pozycja stojąca. Dotyczy to głównie
sytuacji, gdy korzystasz z dłuższej
i cięższej optyki, która szybciej męczy
ręce. Oprzyj łokieć lub ramię o kolano,
aby utworzyć coś w rodzaju
monopodu pomiędzy stopą
a obiektywem.
Pozycja klęcząca Przy środku ciężkości znajdującym się bliżej gruntu, pozycja ta może zapewnić bardziej stabilną podporę, aniżeli pozycja stojąca. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy korzystasz z dłuższej i cięższej optyki, która szybciej męczy ręce. Oprzyj łokieć lub ramię o kolano, aby utworzyć coś w rodzaju monopodu pomiędzy stopą a obiektywem.
2
Pozycja klęcząca
Przy środku ciężkości znajdującym się bliżej gruntu, pozycja ta może zapewnić bardziej stabilną podporę, aniżeli pozycja stojąca. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy korzystasz z dłuższej i cięższej optyki, która szybciej męczy ręce. Oprzyj łokieć lub ramię o kolano, aby utworzyć coś w rodzaju monopodu pomiędzy stopą a obiektywem.
Pozycja leżąca Pozycja
z brzuchem opartym na podłożu jest
najstabilniejszym sposobem
wykonywania zdjęć. Fotografując
w ten sposób, postępuj zgodnie
z tymi samymi zasadami, co
wcześniej, w kwestii obejmowania
dłonią obiektywu, przyciskania
aparatu do twarzy i przesuwania
opuszką palca wskazującego po
przycisku spustu migawki.
Dodatkowa stabilność uzyskiwana
przez oparcie łokci o grunt pozwoli
Ci korzystać ze stosunkowo długich
czasów naświetlania.
Pozycja leżąca Pozycja z brzuchem opartym na podłożu jest najstabilniejszym sposobem wykonywania zdjęć. Fotografując w ten sposób, postępuj zgodnie z tymi samymi zasadami, co wcześniej, w kwestii obejmowania dłonią obiektywu, przyciskania aparatu do twarzy i przesuwania opuszką palca wskazującego po przycisku spustu migawki. Dodatkowa stabilność uzyskiwana przez oparcie łokci o grunt pozwoli Ci korzystać ze stosunkowo długich czasów naświetlania.
3
Pozycja leżąca
Pozycja z brzuchem opartym na podłożu jest najstabilniejszym sposobem wykonywania zdjęć. Fotografując w ten sposób, postępuj zgodnie z tymi samymi zasadami, co wcześniej, w kwestii obejmowania dłonią obiektywu, przyciskania aparatu do twarzy i przesuwania opuszką palca wskazującego po przycisku spustu migawki. Dodatkowa stabilność uzyskiwana przez oparcie łokci o grunt pozwoli Ci korzystać ze stosunkowo długich czasów naświetlania.
Podpora Oprzyj się
o jakiś naturalny element
krajobrazu, taki jak pień
drzewa czy latarnię, i dociśnij
do niego aparat. Kiedy
będziesz już skupiony
i gotowy do wykonania
zdjęcia, rozluźnij się i uspokój
oddech. Zdjęcie wykonuj
podczas wydechu, ponieważ
wówczas Twoje ciało będzie
mniej spięte.
Podpora Oprzyj się o jakiś naturalny element krajobrazu, taki jak pień drzewa czy latarnię, i dociśnij do niego aparat. Kiedy będziesz już skupiony i gotowy do wykonania zdjęcia, rozluźnij się i uspokój oddech. Zdjęcie wykonuj podczas wydechu, ponieważ wówczas Twoje ciało będzie mniej spięte.
4
Podpora
Oprzyj się o jakiś naturalny element krajobrazu, taki jak pień drzewa czy latarnię, i dociśnij do niego aparat. Kiedy będziesz już skupiony i gotowy do wykonania zdjęcia, rozluźnij się i uspokój oddech. Zdjęcie wykonuj podczas wydechu, ponieważ wówczas Twoje ciało będzie mniej spięte.
Znajdź sobie oparcie Jeśli masz taką możliwość i nie
wpłynie to negatywnie na kadrowanie i kompozycję zdjęcia,
znajdź sobie jakiś mocny przedmiot, o który mógłbyś się
oprzeć. Stoły, słupki ogrodzeniowe, oparcie krzesła – użyj
wszystkiego, co Ci się nawinie pod rękę, aby uzyskać większą
stabilność pozycji. Możesz oprzeć łokcie na tym przedmiocie
lub położyć na nim ręce. Jeśli natomiast fotografujesz
w towarzystwie przyjaciela, to poproś go o uklęknięcie
i wykorzystaj jego ramię do podparcia się i ustabilizowania
w ten sposób aparatu.
Znajdź sobie oparcie Jeśli masz taką możliwość i nie wpłynie to negatywnie na kadrowanie i kompozycję zdjęcia, znajdź sobie jakiś mocny przedmiot, o który mógłbyś się oprzeć. Stoły, słupki ogrodzeniowe, oparcie krzesła – użyj wszystkiego, co Ci się nawinie pod rękę, aby uzyskać większą stabilność pozycji. Możesz oprzeć łokcie na tym przedmiocie lub położyć na nim ręce. Jeśli natomiast fotografujesz w towarzystwie przyjaciela, to poproś go o uklęknięcie i wykorzystaj jego ramię do podparcia się i ustabilizowania w ten sposób aparatu.
5
Znajdź sobie oparcie
Jeśli masz taką możliwość i nie wpłynie to negatywnie na kadrowanie i kompozycję zdjęcia, znajdź sobie jakiś mocny przedmiot, o który mógłbyś się oprzeć. Stoły, słupki ogrodzeniowe, oparcie krzesła – użyj wszystkiego, co Ci się nawinie pod rękę, aby uzyskać większą stabilność pozycji. Możesz oprzeć łokcie na tym przedmiocie lub położyć na nim ręce. Jeśli natomiast fotografujesz w towarzystwie przyjaciela, to poproś go o uklęknięcie i wykorzystaj jego ramię do podparcia się i ustabilizowania w ten sposób aparatu.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl