ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Praktyka

Fotografuj w ogrodzie - dbaj o szczegóły [wideo]

2018-06-26
0 komentarzy
17
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Fotografuj w ogrodzie - dbaj o szczegóły [wideo]
Na ogół należy zogniskować obiektyw na słupku lub pręcikach kwiatu (znajdujących się w centrum kadru)
Wystarczy kilka kropel wody, aby Twoje zdjęcia roślin stały się naprawdę wyjątkowe

Jeżeli fotografujesz obiekt z bliska, musisz odpowiednio dobrać wielkość otworu przysłony. Im bliżej podchodzisz do fotografowanego obiektu, tym mniejsza staje się głębia ostrości – nawet przy małym otworze przysłony, na przykład f/11. Kolejny problem polega na tym, że po ustawieniu pewnej wartości przysłony (zazwyczaj f/16), zjawisko dyfrakcji sprawia, że obraz ponownie staje się miękki. Jest to spowodowane ugięciem i rozproszeniem się światła po przejściu przez wąską szczelinę przysłony. Co zrobić jednak, jeśli głębia ostrości nie jest wystarczająco duża? W takiej sytuacji możesz posłużyć się sprytną techniką, polegającą na łączeniu zdjęć wykonywanych przy różnie zogniskowanym obiektywie, która pozwala uzyskać obraz ostry od pierwszego planu aż po tył.

Jeśli aparat jest zamocowany na statywie, skorzystaj z funkcji podglądu obrazu na żywo i ustaw ostrość manualnie, by jak najdokładniej zogniskować obiektyw. Powiększ podgląd obrazu na tylnym wyświetlaczu, znajdź słupek kwiatu i sprawdź, czy jest on idealnie ostry. Fotografując z ręki, upewnij się, że czas otwarcia migawki nie jest dłuższy niż około 1/100 s.


Makrofotografie kwiatów pokrytych kroplami deszczu prezentują się znacznie atrakcyjniej. Jeśli jest sucho, utwórz własne krople za pomocą spryskiwacza.
Makrofotografie kwiatów pokrytych kroplami deszczu prezentują się znacznie atrakcyjniej. Jeśli jest sucho, utwórz własne krople za pomocą spryskiwacza.

Kolejną istotną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy fotografowaniu kwiatów, jest tło. Kwiaty najlepiej wyglądają na zdjęciach, jeśli zostaną z niego wyodrębnione, zatem aby obraz sprawiał wrażenie fotografii wykonanej przez profesjonalistę, użyj prostego tła. Szybko się przekonasz, jak przydatna bywa czarna lub biała blenda, ale dobrze jest też mieć przy sobie po prostu kawałki kolorowego kartonu. Warto też zabrać kilka palików, aby móc pozbyć się z kadru rozpraszających elementów.

Wydaje się, że nie ma to jakiegoś wielkiego znaczenia dla wyglądu obrazu, lecz to właśnie dbałość o takie detale odróżnia profesjonalistę od amatora.


Rejestrowanie na białym lub czarnym tle pozwala nadać fotografii wygląd zdjęcia wykonanego w studiu.
Rejestrowanie na białym lub czarnym tle pozwala nadać fotografii wygląd zdjęcia wykonanego w studiu.

Wilgotne letnie dni też świetnie się nadają do fotografowania kwiatów. Będziesz musiał jednak poczekać na przerwę w opadach. Tuż po ulewie Twój ogród będzie lśnił, a krople wody na płatkach i liściach kwiatu będą dodatkowymi punktami przykuwającymi uwagę. Nie martw się jednak, jeśli panuje susza, bo możesz sam utworzyć deszcz! Spryskiwacz (ze sklepu ogrodniczego lub marketu) pozwoli Ci samemu rozpylać mgiełkę w kontrolowanej ilości. Pamiętaj tylko, by nie przedobrzyć!

Wykorzystaj efekt miękkiej ostrości – dzięki połączeniu ze sobą trzech fotografii

Zarejestruj ostre zdjęcie
Zamocuj aparat na statywie. Znajdź kwiat
znajdujący się w interesującym światłocieniu. Użyj
dużego otworu przysłony, najlepiej f/2,8. Zrób
pierwsze zdjęcie z ostrym kwiatem.
Zarejestruj ostre zdjęcie Zamocuj aparat na statywie. Znajdź kwiat znajdujący się w interesującym światłocieniu. Użyj dużego otworu przysłony, najlepiej f/2,8. Zrób pierwsze zdjęcie z ostrym kwiatem.
1
Zarejestruj ostre zdjęcie
Zamocuj aparat na statywie. Znajdź kwiat znajdujący się w interesującym światłocieniu. Użyj dużego otworu przysłony, najlepiej f/2,8. Zrób pierwsze zdjęcie z ostrym kwiatem.
Wykonaj dwa nieostre ujęcia
Włącz tryb MF i lekko rozostrz obiektyw. Zrób
zdjęcie. Teraz obróć pierścień ostrości w drugą
stronę, ustawiając go nieco za punktem, w którym
kwiat był ostry, i zrób kolejne zdjęcie.
Wykonaj dwa nieostre ujęcia Włącz tryb MF i lekko rozostrz obiektyw. Zrób zdjęcie. Teraz obróć pierścień ostrości w drugą stronę, ustawiając go nieco za punktem, w którym kwiat był ostry, i zrób kolejne zdjęcie.
2
Wykonaj dwa nieostre ujęcia
Włącz tryb MF i lekko rozostrz obiektyw. Zrób zdjęcie. Teraz obróć pierścień ostrości w drugą stronę, ustawiając go nieco za punktem, w którym kwiat był ostry, i zrób kolejne zdjęcie.
Połącz je w Photoshopie
W programie Photoshop połącz wszystkie trzy
ujęcia w jedną fotografię. Dodaj maskę do każdej
warstwy i użyj pędzla, aby ukryć lub odsłonić
określone obszary każdego ze zdjęć. Pamiętaj, aby
główna część kwiatu była ostra.
Połącz je w Photoshopie W programie Photoshop połącz wszystkie trzy ujęcia w jedną fotografię. Dodaj maskę do każdej warstwy i użyj pędzla, aby ukryć lub odsłonić określone obszary każdego ze zdjęć. Pamiętaj, aby główna część kwiatu była ostra.
3
Połącz je w Photoshopie
W programie Photoshop połącz wszystkie trzy ujęcia w jedną fotografię. Dodaj maskę do każdej warstwy i użyj pędzla, aby ukryć lub odsłonić określone obszary każdego ze zdjęć. Pamiętaj, aby główna część kwiatu była ostra.
Efekt Sandry Bartochy
Finalny obraz charakteryzuje się onirycznym
efektem miękkiej ostrości, spopularyzowany przez
niemiecką fotograficzkę Sandrę Bartochy. Podobny
rezultat można uzyskać dzięki specjalnym
obiektywom, takim jak Lensbaby Spark.
Efekt Sandry Bartochy Finalny obraz charakteryzuje się onirycznym efektem miękkiej ostrości, spopularyzowany przez niemiecką fotograficzkę Sandrę Bartochy. Podobny rezultat można uzyskać dzięki specjalnym obiektywom, takim jak Lensbaby Spark.
4
Efekt Sandry Bartochy
Finalny obraz charakteryzuje się onirycznym efektem miękkiej ostrości, spopularyzowany przez niemiecką fotograficzkę Sandrę Bartochy. Podobny rezultat można uzyskać dzięki specjalnym obiektywom, takim jak Lensbaby Spark.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl