Fujifilm X-A1 i XC 50-230 mm f/4,5-6,7 - ofensywa systemu X trwa Krzysztof Mularczyk
Najnowszy Fujifilm X-A1 nawiązuje wyglądem do bardziej zaawansowanych X-E1 i X-Pro1 z tą różnicą, że jest dostępny w trzech następujących kolorach: czarnym, niebieskim i czerwonym. W wersji czarnej i niebieskiej korpus jest pokryty pomarszczoną syntetyczną skórą, natomiast w wersji czerwonej skórzane obicie jest takie samo, jak w kompakcie Fujifilm XF1. Korpus jest kompaktowy i lekki, waży 330 gramów.
Nowy X-A1 jest wyposażony w 16.3-megapikselową matrycę, ale w przeciwieństwie do pozostałych modeli z tej serii, nie w matrycę typu X-Trans, a tradycyjną CMOS. Rozmiar APS-C pozostał oczywiście bez zmian, nie zmienił się też zakres czułości (w trybie rozszerzonym od 100 do 25600). Całością steruje procesor EXR II, taki jak w modelu X-M1. Dzięki niemu gotowość do pracy aparat uzyskuje w ciągu 0,5 s, opóźnienie migawki jest rzędu 0,05 s, a zdjęcia seryjne wykonuje z maksymalną prędkością 5,6 kl./s.
Aparat ma trzycalowy wyświetlacz LCD HD (920 000 px), który można odchylać w górę i w dół, co ułatwia np. robienie zdjęć kwiatów i zwierząt tuż przy ziemi, jak i zdjęć wysoko ponad tłumem. Dzięki niemu przyjemniej będzie się też filmowało, bo X-A1 umożliwia również nagrywanie filmów w jakości Full HD (1920x1080) z prędkością 30 klatek na sekundę.
Wbudowana funkcja bezprzewodowego przesyłania obrazów wykorzystuje aplikację Fujifilm Camera, którą można pobrać za darmo. Umożliwia ona przesyłanie i zapisywanie ulubionych zdjęć na smartfonie lub tablecie i ich dalszą publikację w serwisach społecznościowych. Funkcja ta może również pobrać dane o lokalizacji ze smartfonu i zapisać je w plikach wykonywanych zdjęć. Dostępna jest także funkcja automatycznego zapisu na komputerze (PC Autosave) przy użyciu sieci Wi-Fi, która pozwala łatwo utworzyć kopię zapasową zdjęć na domowym komputerze.
Przed wykonaniem zdjęcia można skorzystać z efektów specjalnych w postaci ośmiu zaawansowanych filtrów: Aparat zabawkowy, Miniatura, Wzmocnienie kolorów, Jasna tonacja, Ciemna tonacja, Dynamiczna tonacja, Zmiękczona ostrość, Częściowy kolor (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy). Aparat oferuje także tryb wielokrotnej ekspozycji, w którym można nałożyć na siebie dwa ujęcia. Ponadto tryb symulacji filmu udostępnia pięć różnych efektów naśladujących wygląd zdjęć wykonywanych przy użyciu różnych filmów fotograficznych, tj.: PROVIA (standardowe barwy, naturalne odwzorowanie kolorów), Velvia (żywe barwy, nasycone tonacje), ASTIA (delikatne barwy, miękka gradacja), film czarno-biały (Monochrome) oraz Sepia.
Wraz z X-A1, Fujifilm zaprezentował oficjalnie obiektyw Fujinon XC 50-230 mm f/4,5-6,7 OIS, który będzie rozszerzeniem kitowego obiektywu XC 16-50 mm f/3,5-5,6 OIS. Nowe zoom zawiera 13 elementów w 10 grupach, w tym jedną soczewkę asferyczną i jedną ze szkła ED. Ma wbudowaną stabilizację obrazu, która minimalizuje rozmycia w przypadku zdjęć wykonywanych przy dużej długości ogniskowej lub przy słabym oświetleniu. Obiektyw będzie dostępny w dwóch kolorach: czarnym i srebrnym.