Zrób dynamiczne zdjęcia filiżanki z kawą
Fotograf Giles Angel zrobił zaprezentowane tutaj zdjęcia w ramach swojego prywatnego projektu. "Wykorzystałem filiżankę do kawy napełnioną mlekiem i wodą oraz jako podstawkę i tło - czarne tworzywo", tłumaczy. "Do oświetlenia użyłem trzech lamp studyjnych Quantum Q, są one bardzo istotnym elementem w zdjęciach tego rodzaju, gdyż gra światła i cieni nadaje fotografii tego lepkiego charakteru".
Giles wykonał to zdjęcie Nikonem D3 z obiektywem 24-120 mm, z ogniskową 90 mm, uważając cały czas, by nie zalać sprzętu. Aby zdjęcie było idealnie wyraźne, przysłonę przymknął aż do f/18. Radzi, żeby ustawić ostrość w połowie kadru na płyn, zablokować ją i przejść na ostrzenie ręczne. Zamiast synchronizować czas otwarcia migawki z lampą, Giles wyciemnił studio i ustawił migawkę na tryb Bulb.
"Migawka była otwarta, a lampa błyskała w momencie, gdy rozpryskiwałem wodę", wyjaśnia. "To rozwiązuje problem synchronizacji czasu otwarcia migawki z lampą, ale jeżeli macie włączone światła modelujące, efekt może nie być najlepszy". Giles na końcu wspomina o bezpieczeństwie - "Jeżeli używacie lamp ustawionych bardzo blisko obiektu, musicie ochronić czymś żarówkę, może to być np. mały softbox. Woda i gorąca żarówka raczej się nie lubią".
Jak robić efektowne zdjęcia kawy
- Ustawcie set-up w ciemnym miejscu.
- Czas błysku i rozprysku muszą idealnie ze sobą współgrać. Sam rozprysk wywołacie, wrzucając coś do filiżanki lub wlewając z wysokości płyn. Możecie potrzebować asystenta, żeby zgrać wszystko ze sobą.
- W tego typu fotografii trzeba liczyć się z dużą liczbą nieudanych zdjęć, dlatego musicie być cierpliwi. Miejcie zawsze pod ręką jakąś szmatkę, która, możecie wytrzeć rozlane płyny, a może być tego całkiem dużo.