Jak wykonać dynamiczne zdjęcia kwiatów zanurzonych w wodzie
Woda to świetny obiekt do fotografowania. Możliwości jej uchwycenia są praktycznie nieograniczone, można korzystać z długiego czasu otwarcia migawki i tworzyć spokojne i wyciszone krajobrazy, lub zamrażać jej ruch, dzięki zastosowaniu bardzo krótkiego czasu. My zdecydowaliśmy się połączyć fotografie kwiatów z fotografowaniem wody, gdzie delikatna natura kwiatka miała zmierzyć się z bezwzględną siłą natury.
Jest to technika dosyć łatwa do opanowania. Pomimo wrażenia profesjonalnego ustawienia, światło to zwykła lampa Speedlite, połączona z aparatem za pomocą kabla. Oznacza to, że lampa może być ustawiona z dala od aparatu, obok lub tuż za obiektem. By zrobić zdjęcie zaprezentowane powyżej, wrzuciliśmy kilka sztucznych kwiatków do wody, starając się w tym samym czasie uchwycić całą akcję przez szybkę szklanego pojemnika.
Sztuczne kwiaty idealnie sprawdzają się w tym projekcie, bo w czasie zatapianie nie będą się wyginać. Jak możecie się domyślać, ta technika wymaga pracy metodą prób i błędów, dlatego musicie uzbroić się w cierpliwość i pojemną kartę pamięci. Wyczucie czasu jest kluczowe, dlatego by uzyskać jak najlepsze efekty, trzeba dużo eksperymentować. Pomocna może się okazać dodatkowa para rąk, która pozwoli Wam skupić się tylko na fotografowaniu.
Gdy już uda Wam się uchwycić ciekawe zdjęcie, obróćcie je w Photoshopie o 180 stopni, by zmylić potencjalnych widzów i dać im do myślenia.
Dynamiczne ujęcia kwiatów w trzech krokach
Weźcie szklaną wazę lub małe akwarium i postawcie na tle jednolitego kolorowego kartonu. Z boku ustawcie lampę błyskową. Korzystajcie z trybu manualnego zarówno w aparacie, jak i w lampie. Sprawdzajcie histogram, by ocenić poprawność ekspozycji.