Uchwyć światła miasta
Powyższe zdjęcie zostało wykonane pod mostem Millenium w Londynie, naprzeciwko Katedry Św. Piotra o zachodzie słońca. "To najlepsza pora dnia do fotografowania miejskich krajobrazów. Światło znika bardzo szybko, dlatego trzeba pracować rozważnie, by wykorzystać zmieniający się charakter światła" - radzi Tony Burns.
Aby zrobić tak ciekawe zdjęcie jak to, trzeba się odpowiednio przygotować. Tony radzi pierwsze zdjęcia testowe zrobić jeszcze za dnia, zanim warunki zaczną się zmieniać, by zobaczyć, jak w kadrze układa się cała scena. "Testujcie różne ogniskowe, kąty widzenia i kompozycje. Przykładajcie wagę do komponowania kadru i miejcie oko na elementy, które mogą odciągać wzrok widza od głównego motywu zdjęcia".
"Gdy przyjechałem pod most Millenium, moim pierwszym odruchem było fotografowanie szerokim kątem, by upchnąć w scenie jak najwięcej, ale potem zauważyłem, że ciaśniejszy kadr z Katedrą Św. Piotra jest znacznie ciekawszy". Zdjęcie zostało wykonane Canonem EOS 5D Mark II z obiektywem 24–105 mm, naświetlane było przez 25 s przy f/10 oraz ISO 125. "By zdjęcie było idealnie wyraźne, musicie skorzystać ze statywu". Najlepiej użyć również pilota do zdalnego wyzwalania migawki i samowyzwalacza, co pozwoli zminimalizować ryzyko poruszenia. Jeżeli obiektyw ma opcję stabilizacji, gdy aparat jest na statywie, możecie ją wyłączyć".
O czym warto pamiętać fotografując miasto nocą
- Spakujcie statyw, gdyż będziecie potrzebować długiego czasu otwarcia migawki, który zapewni odpowiednie naświetlenie zdjęcia.
- Korzystajcie z obiektywu typu zoom, by móc eksperymentować z różną ogniskową.
- Wszystkie miasta mają kultowe miejscówki, z których rozpościerają się widoki na najważniejsze budynki. Poszukajcie ich i zanim światło zacznie się zmieniać.
Zobacz więcej zdjęć
Zainteresował Cie temat? Zajrzyj na stronę Tony'ego Burnsa i obejrzyj więcej inspirujących zdjęć!