Użyj teleobiektywu do robienia zdjęć miejskich krajobrazów
Gdy fotografujecie miejską przestrzeń, zapewne kusi Was, by wyciągnąć szerokokątny obiektyw, którym obejmiecie jak najwięcej, jednak używając teleobiektywu, macie możliwość wyłapania ciekawego kadru i wyjęcia z niego interesujących szczegółów, można wyróżnić wiele elementów, które będą wyraźnie widoczne na zdjęciu, co może skutecznie podkreślić przepych i gwar oraz przestrzenny klimat panujący w wielu metropoliach świata.
"Gdy robiłem zdjęcie gwarnego Tokio, musiałem oddalić się nieco i spojrzeć na nie z innej perspektywy", mówi fotograf podróżnik, David Clapp. "Sztuczka z użyciem obiektywu z długą ogniskową polega na tym, że przy ogniskowej np. 200 mm (idealna do tego projektu) można skompresować perspektywę i sprawić, że wszystko będzie wyglądać, jakby znajdowało się w jednej płaszczyźnie. Wyzwaniem często jest znalezienie punktu ostrości, to co podoba mi się w tym ujęciu, to fakt, że tych punktów jest kilka".
"Na pierwszy rzut oka widać jasne kolory i mocne piony, ale gdy przyjrzycie się uważniej, zaczniecie dostrzegać coraz więcej szczegółów, takich jak dziewczyna puszczająca oczko na jednej z reklam po lewej, czy rysunkowy pingwin w prawym górnym rogu. Po chwili zobaczycie nawet pędzący pociąg na dole kadru, to moja ulubiona część tego zdjęcia".
Zacznijcie już dzisiaj!
- Dla czystego zdjęcia, bez zaśmieconego tła, starajcie się znaleźć miejsce znajdujące się jak najwyżej, by fotografować scenę raczej z jej wysokości, a nie z dołu.
- Ponieważ wszystko w ujęciu jest w określonej odległości, nie potrzebujecie wąskiej przysłony dla idealnej ostrości. Ustawcie f/8 lub f/11 - to zapewni zdjęciom ostrość aż po krawędzie.
- Szukając potencjalnych obiektów do fotografowania, wypatrujcie wyraźnych kolorów, mocnych pionów, linii poziomych i rytmu.