Jak wykonać zdjęcia zamrożonych kwiatów
PROfil |
Mandy Disher Od ponad 10 lat z radością zajmuje się fotografowaniem kwiatów i zgromadziła już obszerne portfolio zdjęć. · Wiele z jej prac zostało opublikowanych w książkach i czasopismach na całym świecie. · W 2015 roku zdobyła tytuł International Garden Photographer of the Year w kategorii Portfolio za zestaw zdjęć botanicznych zatytułowany „Full Circle”. www.mandydisher.com |
Proces zamrażania kwiatów jest nieprzewidywalny. Rośliny mogą bardzo odmiennie reagować na zamrażanie ze względu na swoją grubość lub gęstość. Niektóre zmieniają nieco w lodzie swój wygląd, z kolei płatki delikatnych kwiatków stają się cudownie przezroczyste. Nie wystarczy jednak wrzucić rośliny do pojemnika z wodą i włożyć go do zamrażarki, ponieważ kwiaty wypłyną na powierzchnię i ułożą się w sposób zupełnie niekontrolowany. Dlatego należy je odpowiednio zaaranżować i przytwierdzić.
Pierwsza z metod polega na tworzeniu bloku lodu z zamrożonym kwiatem w kilku etapach. Najpierw wlewam trochę wody do pojemnika tak, by przykryła ona tylko dno i miała głębokość ok. 2 mm. Zamrażam tę pierwszą warstwę. Następnie na takim arkuszu lodu układam kwiaty i listki skierowane do dołu. Gdy jestem już zadowolona z kompozycji, moczę je w wodzie, tak aby przykleiły się do lodu – dodaję tylko trochę wody, tak, by w niej nie pływały. Aby mieć pewność, że będą się trzymać lodu, znowu je zamrażam. Następnie zalewam całość warstwą wody o wysokości około 1,5 cm i zamrażam po raz ostatni uzyskując blok lodu.
Mój drugi sposób jest trochę prostszy, ale nie daje tak dużej kontroli nad ułożeniem kwiatów. Weź dwa plastikowe pojemniki o takiej samej pojemności i umieść kwiaty w jednym z nich, a następnie zalej go wodą na wysokość ok. 1,5 cm, aby jej przykryć. Następnie umieść drugi pojemnik wewnątrz pierwszego, tak by utrzymywał kwiaty pod wodą. Najlepiej aby pomiędzy dnem jednego i drugiego naczynia była przerwa ok. 1 cm. Użyj ciężarka, aby utrzymać górny pojemnik zanurzony na odpowiednią głębokość. Po zamarznięciu wody zdejmij górne naczynie, dolej wody i zamroź ponownie, aby – w razie potrzeby – otrzymać grubszy blok lodu.
Po uformowaniu się bloku lodu z zamrożonymi w nim kwiatami, wyjmij go z pojemnika i sfotografuj w preferowany przez siebie sposób. Lubię oświetlać je od spodu, ponieważ podobają mi się zdjęcia utrzymane w jasnej tonacji – sprawiają wrażenie świeżości.
Jak fotografować zamrożone kwiaty - wskazówki od Mandy Disher
- Pilnuj tego, aby pojemnik leżał w zamrażarce na płasko, bo tylko wtedy blok lodu będzie miał równą grubość.
- Przygotuj aparat, statyw i oświetlenie jeszcze przed wyjęciem bloku lodu z zamrażarki, ponieważ w ciepłym pomieszczeniu lód topi się bardzo szybko.
- Eksperymentuj z różnymi odmianami kwiatów – bierz pod uwagę kolor i kształt oraz liście i łodygi na różnym etapie ich wzrostu.
- Dlaczego nie miałbyś zrobić kilku szczelin w bloku lodu? Polewaj przez kilka sekund gorącą wodą spodnią stronę i obserwuj pojawiające się pęknięcia.
- Chcąc uzyskać jak najbardziej przezroczysty lód, użyj wody destylowanej lub butelkowanej. Pozwala to zmniejszyć ilość zanieczyszczeń i pęcherzyków powietrza, które często znajdują się w twardej wodzie z wodociągu – jej wykorzystanie powoduje, że lód jest mętny.