ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Wywiad

Ragnar Axelsson - fotograf Północy [wywiad w DCP]

Ragnar Axelsson - fotograf Północy [wywiad w DCP]
Jeden z najwybitniejszych fotografów, dokumentujący mroźną Północ Ragnar "Rax" Axelsson dzieli się swoimi spostrzeżeniami i udziela wskazówek

PROfil

Ragnar Axelsson
Znany również jako Rax, Ragnar Axelsson urodził się na Islandii w 1958 roku i kształcił się na fotografa studyjnego wykonującego portrety. Mając zaledwie 18 lat, został etatowym fotografem jednej z najpoczytniejszych islandzkich gazet "Morgunblaðið" i od tego czasu kontynuuje swoją życiową misję, polegającą na uwiecznianiu życia ludzi i ukazywaniu przyrody Północy. Od wczesnych lat 80. podróżuje po całej Arktyce dokumentując życie Eskimosów zamieszkujących i polujących na terenach północnej Kanady i Grenlandii, hodowców i rybaków z rejonu Północnego Atlantyku i rdzennych mieszkańców północnej Skandynawii i Syberii. Jego fotoreportaże były publikowane w magazynach: Time, Life, Stern, Geographical i Newsweek, a także prezentowane na wystawach organizowanych na całym świecie. Rax wydał również trzy albumy: Faces of the North (2004), Last Days of the Arctic (2010) i Behind the Mountains (2013).

Jak właściwie doszło do tego, że zostałeś fotografem?

Zacząłem robić zdjęcia już jako dziecko, gdy miałem około 10 lat. Latem mieszkaliśmy na farmie i tam zacząłem fotografować krajobrazy, zwierzęta i ludzi pracujących w gospodarstwie. Potem uczyłem się przez dwa lata, praktykując w studiu portretowym na Islandii, ale nie ukończyłem nauki, ponieważ mój mistrz zmuszony był zamknąć atelier. Praca w gazecie "Morgunblaðið" okazała się jednak najlepszą szkołą, o jakiej mógłby marzyć początkujący adept fotografii. Później odbyłem kilka kursów u słynnej Mary Ellen Mark.

Pracowałeś dla "Morgunblaðið" od 1976 roku. Nie miałeś nigdy ochoty na zmianę?

Chcąc zrealizować wszystkie moje pomysły, powinienem zdecydować się na stanowczy krok i zostać fotografem niezależnym, ale tutaj, na Islandii, nie jest to możliwe, ponieważ rynek jest zbyt mały. Fotografia dokumentalna nie jest u nas wspierana, rozumiana i nie cieszy się takim uznaniem jak w innych krajach. Kiedy zacząłeś realizować swoje własne projekty? Dość wcześnie. Dużo czasu spędziłem na realizacji moich fotoreportaży. Były to moje własne projekty, zdjęcia robiłem naprawdę długo i ostatecznie stworzyłem z nich album. Opublikowane w nim fotografie powstawały na przestrzeni 25 lat niejako przy okazji zdjęć, które wykonywałem dla gazety.

Co pociąga Cię w Arktyce i krajach Północy?

Dobre pytanie. Zadawałem je sobie wiele razy na początku, zastanawiając się, dlaczego tak bardzo się torturuję! Przypuszczam, że byłem zafascynowany pierwszymi odkrywcami Arktyki i ich heroiczną postawą. Ważne stało się dla mnie udokumentowanie życia w Arktyce, ponieważ bardzo szybko się ono zmienia. Już w niedługim czasie możemy mieć do czynienia z zupełnie nową Arktyką.

Wywiad przeczytacie w styczniowym wydaniu Digital Camera Polska!

Serwisy specjalnePartnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie drukowane 1 rok - 199,00 zł
Wydanie elektroniczne 1 rok - 127,50 zł
Wolisz pojedyncze numery?
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl

Polecamy