Perskie kalejdoskopy - architektura w obiektywie Mohammada Rezy Antoni Żółciak
W swojej działalności Mohammad wykorzystuje rybie oko i inne, ultraszerokokątne obiektywy. Stawia przede wszystkim na zróżnicowanie - jego fotografie są pełne koloru i dynamicznej kompozycji. "Większość to pojedyncze zdjęcia wykonane w technice HDR", pisze na swoim blogu. Wprawne oko zauważy jednak, że Mohammad składa też panoramy; jego portfolio obfituje w przykłady kołowe, sferyczne, jak i bardziej tradycyjne.
Mohammad Raza pokazuje na kadrach głównie architekturę z rodzimego Iranu. Fotografią zajmuje się od pięciu lat. "Uczyłem się od innych. Podglądałem ich prace, prowadziłem rozmowy", przypomina swoje początki. "Dzieliłem się zdjęciami w serwisach artystycznych i przyjmowałem krytykę. Pomocne okazały się też dostępne w sieci poradniki".
Zacznijcie już dzisiaj!
- Wybierzcie się do miejsca pełnego powtarzalnych wzorów, struktur czy kształtów. Nie zapomnijcie statywu!
- Mohammad fotografuje na bardzo szerokim kącie - zaopatrzcie się więc w odpowiedni obiektyw
- Jeśli dysponujecie wbudowanym trybem HDR, wykorzystajcie go; jeśli nie, wykonajcie co najmniej trzy zdjęcia: niedoświetlone, poprawnie naświetlone i prześwietlone. Następnie w programie graficznym połączcie je w jedno ujęcie, zgodnie z naszymi wskazówkami.
- Zapoznajcie się z odmianami panoramy: sferyczną i kołową. Pliki montujcie w Photoshopie, PTGui lub Huginie
Zobacz więcej zdjęć Mohammada Rezy
Mohammad Reza Domiri Ganji to zafascynowany fotografią architektury 23-latek z Iranu. Jego zdjęcia znajdziecie na tej stronie i na Facebooku.