ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Wystawy

Młoda czeska fotografia w Bytomiu

2017-09-12
0 komentarzy
66
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Młoda czeska fotografia w Bytomiu
fot. Tereza Vlčková
Już wkrótce z twórczością młodego pokolenia czeskich fotografów będzie można zapoznać się na wystawie "Miejsca osobiste. Młoda czeska fotografia."

Wystawa zbiorowa
"Miejsca osobiste. Młoda czeska fotografia."

Termin: 27.09-31.10.2017

Miejsce: Muzeum Górnośląskie, ul. W. Korfantego 34, Bytom

Koncepcja wystawy: Vladimír Birgus Kuratorzy: Ondřej Durczak, Josef Moucha, Václav Podestát, Leszek Jodliński, Helena Kisielewska
Współpraca: Arkadiusz Gola

Kontakt: muzeum.bytom.pl

-

W środę, 27 września w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu rozpocznie się wystawa "Miejsca osobiste. Młoda czeska fotografia.", która powstała przy współudziale Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Wystawa potrwa do 31 października br. Ekspozycja jest próbą przedstawienia najnowszych trendów panujących wśród przedstawicieli młodego pokolenia czeskich fotografów.

W celu doprecyzowania statusu młodego artysty przyjęto cezurę wieku nieprzekraczającą 40 lat. Fotograficy są absolwentami różnych ośrodków akademickich w Czechach. Część z nich ukończyła praską Akademię Sztuk Scenicznych, część Uniwersytet Tomáša Baty w Zlinie. Wśród uczestników wystawy są oczywiście również przedstawiciele Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Poszukiwanie tożsamości, refleksje na temat przemijania, osobiste przeżycia to tylko niektóre z kwestii zajmujących młodych, czeskich fotografów.


fot. Jan Langer
fot. Jan Langer

Część prac tworzy zwarte opowieści posiadające własną narrację – tak jest w przypadku Petry i Robina Závodnych, którzy przedstawili w cyklu zdjęć historię swojego małżeństwa. W innych przypadkach relacja składa się z zarejestrowanych za pomocą aparatu fotograficznego, luźnych fragmentów rzeczywistości. Są też zdjęcia stanowiące niezwykłe, wizualne, pełne surrealizmu obrazy. Tak jest u Barbory Prášilowej.

Prace charakteryzuje więc ogromna różnorodność, stanowiąc swoistego rodzaju wielobarwną mozaikę. Elementem łączącym to wielowymiarowe postrzeganie świata przez Czechów – jest człowiek, którego poznajemy w różnych obszarach jego prywatności.  

Ekspozycja stanowi niebywałą okazję do zaznajomienia się ze sztuką fotografii naszych południowych sąsiadów.


fot. Barbora Prášilová
fot. Barbora Prášilová

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl