Studia magisterskie na kierunku Fotografia wracają na PWSFTviT
Studia fotograficzne w Szkole Filmowej posiadają już 25-letnią tradycję nauczania. W tym czasie wielu studentów i absolwentów osiągnęło wiele nagród w Polsce i zagranicą. Z nowym rokiem akademickim w PWSFTviT ponowanie ruszają zaoczne studia II stopnia na kierunku Fotografia. To oznacza, że studenci, którzy uzyskali już minimum dyplom licencjata, mogą teraz kontynuować naukę w rozszerzonej formule, by zdobyć tytuł magistra.
Przygotowany program studiów kierowany jest przede wszystkim do osób związanych z szeroko pojętym rynkiem mediów i zainteresowanych zdobyciem konkretnych umiejętności praktycznych w obszarze kształtowania obrazu fotograficznego i podstaw filmowego.
Studia trwają cztery semestry (zajęcia odbywają się w trakcie dwudniowych zjazdów - piątek i sobota, czyli 20 zjazdów w roku akademickim), a realizowanie założonych programowych ma pozwolić absolwentowi na swobodne poruszanie się po współczesnym rynku sztuki, kierowanie zespołami ludzi współtworzącymi obraz fotograficzny, podejmowanie pracy w agencjach fotograficznych, prasie, wydawnictwach, ośrodkach kultury, galeriach itp.
Przedmioty teoretyczne wykładane są audytoryjnie i uzupełniane demonstracjami, projekcjami. Tradycyjnie szczególny nacisk położony jest na kształcenie indywidualne co wymaga ścisłej współpracy studenta z pedagogiem. Tak więc obok ćwiczeń zbiorowych dalsze kształcenie prowadzone jest w poszczególnych pracowniach, gdzie student jest konsultowany, a jego prace - zrealizowane między zjazdami - są poddawane korektom. Ten charakter nauczania szczególnie wyraźnie występuje w trakcie realizacji praktycznej pracy dyplomowej.
Program kształcenia można streścić w trzech punktach:
- koncentrowany jest na przybliżeniu i wyjaśnieniu ewolucji sposobów obrazowania, przeobrażeniach w sztuce jako naturalnego procesu formułowania języka plastycznego, kształtowanego z jednej strony w zależności od obserwacji, analizy i syntezy zjawisk otaczającego nas świata, z drugiej strony poprzez interpretowanie dokonań artystów epok minionych,
- umożliwia poznanie współczesnego oblicza komunikacji masowej, zrozumienie specyficznych cech mass mediów oraz interakcji zachodzących między mediami i ich odbiorcami, umożliwi absolwentowi prezentację swoich osiągnięć warsztatowych i artystycznych w nowoczesny sposób,
- umożliwia poznanie i opanowanie procesu twórczego w fotografii i multimediach, zarówno w odniesieniu do działań kreacyjnych, jak użytkowych i reklamowych w wymiarze praktycznym.
Termin składania dokumentów mija 8 września. Egzaminy wstępne zaplanowano w dn. 18-19 września. Więcej informacji na www.filmschool.lodz.pl i Facebooku.