ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Inne

Amazon opatentował ustawienie lamp studyjnych Antoni Żółciak

2014-05-06
269 komentarzy
634
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Amazon opatentował ustawienie lamp studyjnych
Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z opatentowaniem układu oświetlenia studyjnego. O taki dokument postarał się Amazon

Po trzech latach od zgłoszenia wniosku, 18 marca br., Amazonowi przyznano patent na "ustawienie lamp w studio" i "metodę fotografowania i/lub filmowania" produktów. Co istotne, jeśli macie doświadczenie w fotografowaniu studyjnym, to z pewnością ten układ rozpoznacie. Amerykańska firma zastrzegła m.in. technikę wykorzystującą białą cykloramę i pokryty odblaskowym materiałem podest, na którym umieszczany jest temat zdjęcia, chroniony przed nadmierną ekspozycją przez specjalne zastawki. Do tego dochodzi jeszcze kilka źródeł światła skierowanych na tło, mających za zadanie odpowiednio je oświetlić.

Jak możemy przeczytać na łamach Shoot the Centerfold, "metoda jest stara, popularna i wykorzystywana przez wielu fotografów pracujących z cykloramą". Z pewnością jej pierwsze zastosowanie sięga dalej, niż do listopada 2011 roku, kiedy to Amazon rozpoczął starania o zastrzeżenie konceptu.

W treści patentu znajdziemy dodatkowo informację o temperaturze barwowej, z jaką wykonywane są fotografie (3200 K), a także zastrzeżenia wyszczególniające korzystanie z obiektywu o ogniskowej 85 milimetrów, ustawienie przysłony na f/5,6 oraz czułość ISO równą 320. Wygląda więc na to, że naruszenie postanowień możliwe jest wyłącznie przy bardzo specyficznej, precyzyjnie określonej sytuacji, co nie zmienia faktu, że cały czas poruszamy się w obszarze podręcznikowych zasad fotografowania. Nasuwa się więc pytanie co dalej? Czy inni pójdą za przykładem Amazona i zaczną zastrzegać własne sposoby oświetlania?

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl