Efekt Harrisa - składanie zdjęć [kurs Photoshop]
Korzystając z warstw, kolorowych nakładek oraz trybu ich mieszania już po 10 minutach otrzymacie abstrakcyjne zdjęcie. Harris shutter to proces, który odkryto jeszcze za czasów fotografii analogowej. Jest to efekt osiągany dzięki trzykrotnemu naświetlaniu tej samej klatki, z czerwonym, zielonym i niebieskim filtrem wykorzystywanym przy kolejnych ujęciach. Efekt takiego zabiegu jest taki, że fotografowane obiekty prezentują się w pełnym kolorze, natomiast wszelkie elementy, które między kolejnymi ekspozycjami się poruszały, widoczne są w kolorze filtra, przy którym zostały sfotografowane.
W tym tutorialu pokażemy, jak za pomocą Elementsa nałożyć kolor, korzystać z trybów mieszania warstw, by wykorzystać konkretne kanały kolorów, które złożą się na jedno zdjęcie. Pierwszy będzie pokazywał tylko informacje o kolorze czerwonym, drugi o zielonym, a trzeci o niebieskim. Po przefiltrowaniu i przygotowaniu trzech ujęć połączymy je w jedno zdjęcie. Warstwy zostaną połączone za pomocą różnych trybów mieszania, elementy statyczne, w tym wypadku szkło będą widoczne w jednym kolorze, natomiast woda ulegnie efektowi przysłony Harrisa.
Więcej szczegółów oraz zdjęcia w dużej rozdzielczości potrzebne do ćwiczeń znajdziecie na naszej stronie: Efekt przysłony Harrisa - tworzymy abstrakcyjne zdjęcia