Lightroom na ratunek - podkreśl światło w krajobrazie
To zdjęcie ma duży potencjał i mogłoby być pięknym pejzażem, gdyby nie niedoświetlenie, które sprawia, że stary budynek i jego odbicie w wodzie zlewają się tonalnie, tworząc nudny i nieatrakcyjny obraz. Chociaż scena była dobrze oświetlona, to sfotografowanie jej z balansem bieli ustawionym na Światło dzienne za bardzo wzmocniło błękity, ochładzając kolorystykę. Wybieramy zatem Pędzel korekty i maskujemy nim obszar nad budynkiem oraz odbicie nieba w wodzie (1).
Pracując nad obrazami zawierającymi odbicia, bardzo ważne jest, aby oba obszary zamalowywać tym samym pędzlem, dzięki czemu wszelkie wprowadzone zmiany będą jednolite: niemniej odbicie zawsze powinno być nieco ciemniejsze od tworzącego je obiektu. Zwiększamy wartość suwaków Shadows i Whites do +50, a suwaka Exposure do +25. To daje nam lepszą równowagę kolorystyczną i poprawia widoczność szczegółów. Aby rozjaśnić pierwszy plan (2), nakładamy na niego odwrócony gradient za pomocą narzędzia Stopniowy filtr, a następnie zwiększamy wartość suwaka Shadows do +50. Aby dodatkowo ocieplić obraz i pozbawić go ogólnie chłodnej dominanty barwnej (3), zmieniamy balans bieli z Daylight na Cloudy. Ożywi to kolorystykę ceglanych ścian budynku, a także rozjaśni trzciny. Aby zwiększyć siłę wyrazu fotografii, przeciągamy suwak Dehaze do wartości +35 i nieco pogłębiamy cienie. Na koniec, używając narzędzia Stempel, możemy usunąć nieestetyczną tablicę (4), próbkując neutralny obszar w dolnej części okna.
1. Za pomocą pędzla korekty maskujemy obszar nad budynkiem oraz odbicie nieba w wodzie. Rozjaśniamy i podnosimy kontrast.
2. Rozjaśniamy cienie na pierwszym planie przy pomocy odwróconego gradientu.
3. Chłodny odcień zdjęcia korygujemy podnosząc temperaturę barwową, lub ustawiając balans bieli Dzień pochmurny.
4. Na koniec pozbywamy się nieestetycznej tablicy i podnosimy ogólny kontrast.