Fujifilm X-T1 - profesjonalista bez lustra Krzysztof Mularczyk
Stylistyka Fujifilm X-T1 nawiązuje do analogowych lustrzanek Fujica. Zaprojektowany ze smakiem korpus wyróżnia się precyzyjnie wykonanymi, aluminiowymi pokrętłami, które pozwalają ustawić czas naświetlania, czułości ISO, kompensację ekspozycji, tryb pomiaru światła i pracy migawki. W przeciwieństwie do dotychczasowych modeli systemu X, najnowszy X-T1 ma wyraźnie zaznaczoną piramidalną kopułkę. W jej wnętrzu, zamiast pryzmatu optycznego wizjera, znajduje się elektroniczny celownik typu OLED o powiększeniu 0,77x, rozdzielczości 2,36 Mp i odświeżaniu zaledwie 0,005 s, gwarantującym płynny obraz (nowością są 4 tryby wyświetlania, w tym portretowy z obracanym podgladem i prawidłowo wyświetlanymi parametrami gdy trzymamy aparat w pionie). Funkcje kadrowania może spełniać też odchylany wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1,04 Mp.
Dzięki procesorowi EXR II aparat jest gotowy do pracy w ciągu 0,5 s, może wykonywać zdjęcia w trybie seryjnym 8 kl./s, a czas opóźnienia migawki ma wynosić 0,05 s. Także autofokus ma działać bardzo szybko - producent deklaruje czas reakcji mechanizmu detekcji fazowej na poziomie 0,08 s. Warto w tym miejscu dodać, że X-T1 został przystosowany do obsługi ultraszybkich kart pamięci SD UHS-II.
Sercem nowego modelu X jest 16,3-megowa matryca formatu APS-C wykonana w technologii X-Trans CMOS II. Jest pozbawiona filtru AA, ale specjalnie zaprojektowana siatka filtrów RGB zapobiega powstawaniu efektu mory. To prawdopodobnie ten sam sensor, który znamy już z modelu X-E2.
Wykonany ze stopów magnezowych i oparty na aluminiowym szkielecie korpus X-T1 jest solidny i wytrzymały, a jednocześnie kompaktowy i lekki. Przede wszystkim Aparat został uszczelniony w około 80 miejscach, co ma gwarantować odporność na kurz i wodę, oraz na mróz do -10 °C.
Wraz z nim zaprezentowano, również odporny na warunki pogodowe, pionowy uchwyt VG-XT1, a istotnym uzupełnieniem zestawu X-T1 będą także trzy uszczelnione obiektywy, które pojawią się na rynku do końca 2014 r. - XF 18-135 mm f/3,5-5,6 R OIS WR (premiera w czerwcu), XF 16-55 mm f/2,8 R OIS WR i XF 50-140 mm f2,8 R OIS WR.
Do aparatu dołączona jest lampa błyskowa EF-X8 (liczba przewodnia 11) o kompaktowych rozmiarach, a opcjonalnie dostępny będzie również uchwyt pomocniczy MHG-XT - baterie i karta pamięci pozostają dostępne nawet po zamontowaniu uchwytu i podczas korzystania ze statywu.
Fujifilm XT1 oferuje również łączność Wi-Fi. Darmowa aplikacja Fujifilm Camera Remote umożliwia zdalne wykonywanie zdjęć przy użyciu smartfonów i tabletów, w tym bezprzewodowe sterowanie aparatem (m.in. dotykowy autofokus, spust migawki dla zdjęć i filmów, czas naświetlania, przysłonę), a także przesyłanie danych i geotagowanie obrazów przy użyciu smartfonów i tabletów oraz bezprzewodowe tworzenie kopii zapasowej danych aparatu na komputerze.
Sugerowana cena Fujifilm X-T1 ma wynosić 5098 zł za korpus, a w zestawie z obiektywem 18-55 mm - 6799 zł.