ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

65/2 Macro, 58/1,4 oraz 50/3,5 - nowe klasyki Voigtlander Jan Wodziński

2016-09-16
0 komentarzy
31
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
65/2 Macro, 58/1,4 oraz 50/3,5 - nowe klasyki Voigtlander
Do aparatów Sony E, Leica M i Nikon, Voigtlander zaprezentował nowe stałki o parametrach: 65 mm f/2,0, 58 mm f/1,4 i 50 mm f/3,5

Voigtlander wypuszcza na rynek trzy obiektywy stałoogniskowe przeznaczone do współpracy z pełnoklatkowymi aparatami wyposażonymi w mocowanie Sony E, Nikon F oraz Voightlander VM (Leica M). Pierwszy nowy produkt to obiektyw Macro Apo-Lanthar 65 mm f/2,0 Aspherical przystosowany do aparatów Sony z mocowaniem E. Jak deklaruje producent szkło sprawdzi się dobrze zarówno przy makrofotografii jak i przy fotografii portretowej. Będzie ono wyposażone w 10-listkową przysłonę która w połączeniu z dużym otworem względnym o wartości f/2,0 zapewniać ma gładki bokeh.

Nowy obiektyw Voigtlandera składa się z 10 elementów ułożonych w 8 grupach. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 31 centymetrów, natomiast skala odwzorowania makro to 1:2. Stałka wyposażona jest w system Selective Aperture Control, który dostosowuje tryb regulacji przysłony w zależności od tego, czy akurat robimy zdjęcia (przysłona ustawiana stopniowo) czy kręcimy film (przysłona bezstopniowa). Elektronika obiektywu gwarantuje pełną komunikację z korpusem aparatu - w tym potwierdzenie ostrości i przesyłanie metadanych EXIF. Obiektyw wyposażony ma być w gwint filtrów o średnicy 67 mm.

Kolejna nowość to obiektyw Nokton 58 mm f/1,4 SLIIS. Jest to odświeżona wersja jasnej stałki Nokton 58 mm f/1,4 SLII, która została wycofana w tym roku. Nowe szkło wyposażone jest w mocowanie Nikon F a swoim wyglądem nawiązuje do tradycyjnych obiektywów z czasów lustrzanek na film, co widać na zdjęciu wejściowym artykułu, które przedstawia dwie wersje kolorystyczne nowej stałki - srebrną oraz czarną.

Konstrukcja optyczna obiektywu składa się z 7 soczewek w 6 grupach. Przysłona posiada 9 listków a można ją otworzyć do wartości f/1,4. Za pomocą nowego Noktona uzyskamy ostry obraz już z odległości 45 centymetrów, a filtry które na niego założymy mają mieć średnicę 58 mm.

Ostatnią propozycją Voigtlandera jest "pięćdziesiątka" Heliar Vintage Line 50 mm f/3,5 wyposażona w firmowe mocowanie VM. Obiektyw składa się z 5 elementów ustawionych w 3 grupach, a maksymalny otwór 10-listkowej przysłony wynosi f/3,5. Nowe szkło ma ostrzyć od 70 centymetrów, a średnica filtrów ma wynosić 58 mm, podobnie jak w przypadku Noktona.

Obiektyw Heliar Vintage Line 50 mm f/3,5 ma pojawić się w sprzedaży w tym roku, Macro Apo-Lanthar 65 mm f/2,0 Aspherical w przyszłym, natomiast data wypuszczenia na rynek modelu Nokton 58 mm f/1,4 SLIIS nie jest jeszcze sprecyzowana - podobnie jak ceny nowych szkieł.

Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl