Sony RX10 III z 1-calową matrycą i obiektywem 24-600 mm f/2,4-4 Antoni Żółciak
W niecały rok po premierze poprzednika, Sony Cyber-shot DSC-RX10 III wnosi do tej serii przede wszystkim zupełnie nowy obiektyw. Tym razem jest to Zeiss Vario-Sonnar T* o zakresie 24-600 mm (w ekwiwalencie dla formatu małoobrazkowego) i jasności f/2,4-4. W konstrukcji optycznej wykorzystano osiem soczewek ED (o obniżonym współczynniku dyspersji), w tym jedną Super ED.
Pojawiają się również dwa elementy asferyczne i jedna antyaliasingowa. Te pierwsze odpowiadać będą za ograniczanie występowania aberracji chromatycznych, drugie - za utrzymywanie ostrego obrazu w całym kadrze. Frontową soczewkę wykończono powłoką Zeiss T*, niwelującą odblaski.
Co istotne, obiektyw pozwoli nam na ogniskowanie przy 600 mm już od 72 cm. Przekłada się to na maksymalne powiększenie równe 0,49x. Dziewięciolistkowa przysłona działa w zakresie od f/2,4 do f/11, a w pracy w trybie teleobiektywu pomaga stabilizacja Optical SteadyShot (ok. 4,5 EV skuteczności).
Sercem aparatu jest nadal 1-calowy przetwornik CMOS o rozdzielczości 20 megapikseli - ten sam, który znajdziemy w modelu RX10 II. Matryca wspierana jest przez chip DRAM i procesor BIONZ X, co przekłada się na fotografowanie z prędkością 14,5 kl./s (5 kl./s z pełnym wsparciem autofokusa). Obsługiwane czułości zamykają się w zakresie od ISO 64 do 12800.
Minimalny czas otwarcia elektronicznej migawki wynosi tu 1/32000 sekundy. Jak deklaruje producent, działa ona dostatecznie cicho, by sprawdzić się w fotografii przyrody i innych tematów, w których dźwięk migawki mechanicznej byłby nieakceptowalny.
RX100 III filmuje w jakości 4K z przepustowością 100 Mb/s i wykorzystaniem kodeku XAVC S. Plusem są również zaawansowane funkcje filmowe, takie jak wyświetlanie zebry, korzystanie z profili S-Log2 i przestrzeni S-Gamut, generowanie time-code'u czy wypuszczenia czystego sygnału poprzez HDMI. Na obudowie znajdziemy dodatkowo złącze mikrofonowe i słuchawkowe. Za komunikację odpowiada ponadto moduł Wi-Fi 802.11b/g/n z NFC.
W trybie HFR wideo można rejestrować z prędkością do 960 kl./s. Kadrowanie obrazu odbywa się przy pomocy 3-calowego, obrotowego monitora LCD (bez panelu dotykowego) o rozdzielczości 1,3 Mp lub wizjera elektronicznego o rozdzielczości 2,4 Mp i powiększeniu 0,7x.
Autofokus to - po matrycy - kolejny element wspólny z konstrukcją poprzedniej generacji (i mniejszym RX100 IV). Nowościami są natomiast trzy pierścienie na obiektywie służące do niezależnego ustawiania ostrości, ogniskowej i przysłony. Producent poprawił również ergonomię uchwytu. Dodano jeszcze przycisk blokady ostrości na tubusie obiektywu.
Sony RX100 III mierzy 133 x 94 x 127 mm przy wadze 1051 g. Sugerowana cena detaliczna wynosi 1499 dolarów. W Europie aparat pojawi się jeszcze w tym miesiącu.