Irix 15 mm f/2,4 - marzenie fotografów krajobrazu? Krzysztof Mularczyk
I już wszystko wiadomo. Zapowiadany niedawno tajemniczy obiektyw okazał się być ultraszerokokątnym modelem dla lustrzanek pełnoklatkowych. Irix 15 mm f/2,4 to dziecko szwajcarskiej precyzji i koreańskiej innowacyjności. To zupełnie nowa marka firmowana przez TH Swiss, ale nowe szkło wydaje się być stworzone przez fotografów dla fotografów.
Konstrukcja jest naprawdę przemyślana. Jest to manualne szkło, bez autofokusa, ale z elektroniką pozwalającą regulować z poziomu aparatu przysłonę, potwierdzającą ostrość i przenoszącą informacje do EXIF-a. Z głową zaprojektowano funkcjonalność pierścienia ostrości - można go zablokować w dowolnej pozycji, zsynchronizowano go ze skalą odległości hiperfokalnej, a słyszalne "klik" informuje o ustawieniu na nieskończoność. Ponadto znaczniki na obiektywie pokryto fluorescencyjną farbą, by były lepiej widoczne w słabych warunkach oświetleniowych.
To jednak nie koniec wyjątkowych rozwiązań. Mimo oferowanego pola widzenia rzędu 110 st. na przedzie obiektywu można zamocować filtr o średnicy gwintu 95 mm, ale małe, żelowe filtry 30 x 30 mm można również mocować przy bagnecie. Korpus o wymiarach 114 x 100 mm jest ponadto uszczelniony i odporny na kurz i zachlapania. Dostępny ma być jednak w dwóch wersjach. Ważący 685 gramów Irix Blackstone ma być wykonany najsolidniej - ze stopów aluminium i magnezu. Z kolei Irix Firefly będzie lżejszy o 80 gramów i skierowany do fotografów, którzy cenią lekki sprzęt.
Konstrukcja optyczna ma być także na najwyższym poziomie. Irix 15 mm f/2,4 to obiektyw rektalinearny, a więc rzutuje na pełnoklatkową matrycę obraz pozbawiony dystorsji. Innymi słowy stara się, by linie proste były proste. Składa się 15 soczewek ustawionych w 11 grupach. Wśród nich znajdują się trzy elementy o wysokim współczynniku refrakcji, dwa o niskiej dyspersji i dwa asferyczne. Wisienką na torcie są powłoki o nazwie Neutrino. Cały układ ma dawać ostry obraz bez wad optycznych i dystorsji. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 28 cm, a przysłona składa się z 9 listków.
Uaktualnienie
Irix 15 mm f/2,4 będzie dostępny już wiosną tego roku. Wersja Irix Blackstone ma kosztować około 650 euro, Irix Firefly w okolicach 400 Euro. Więcej o obiektywie można dowiedzieć się ze strony www.irixlens.com.