ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

"Lens chimping" - technika robienia zdjęć, której jeszcze nie znałeś Antoni Żółciak

2014-01-21
38 komentarzy
236
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
"Lens chimping" - technika robienia zdjęć, której jeszcze nie znałeś
fot. Sam Hurd<br>SamHurdPhotography.com
Poznajcie sposób fotografowania z wykorzystaniem dodatkowej, niezwiązanej z obiektywem, soczewki. Wystarczy umieścić ją przed obiektywem, by uzyskać na zdjęciu bajkowe zjawiska optyczne
Foto

Chimping

W wolnym tłumaczeniu “szympansowanie”, oznacza w języku angielskim nawyk sprawdzania zdjęcia zaraz po jego wykonaniu na ekranie LCD. Słowo nie ma szczególnego rodowodu etymologicznego; niektórzy postrzegają je natomiast jako negatywną cechę początkujących fotografów, ale nawet zawodowcy kontrolują np. ostrość świeżo powstałych zdjęć na wbudowanym w aparat monitorze.

Na łamach  Sam Hurd opisuje nowatorską technikę fotograficzną, której na pewno większość z Was jeszcze nie zna. "Lens chimping", bo tak autor ją nazwał, bazuje na dodatkowej soczewce dwuwypukłej. Trzymając ją w jednej ręce wystarczy przybliżyć do obiektywu, odpowiednio wymierzyć i zwolnić spust migawki. W rezultacie otrzymamy kapitalną mieszankę refleksów, bokehu i miękkiego, niecodziennego tła. Co istotne, nie mamy do czynienia z niepożądanymi flarami - a przynajmniej tymi charakterystycznymi dla obiektywów niższej jakości.

Lens chimpingu nie wykorzystacie oczywiście w reportażu, tam, gdzie potrzebne jest szybkie kadrowanie i jeszcze szybsze zapisywanie zdjęć. Technika przyda się natomiast w trakcie pozowanych portretów, czy zdjęć martwej natury; wtedy, gdy trzeba uzupełnić drugą, pustą stronę kadru. Plusem jest też, jak zaznacza autor, zmniejszenie minimalnego dystansu ogniskowania.

fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
fot. Sam Hurd
Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl