Efekt miniatury na zdjęciach Michaela Duva
Taki efekt miniatury najlepiej wychodzi na ujęciach z wysokiego punktu widzenia i z wyraźnie zaznaczonym głównym motywem - tak jak łódka na zdjęciu powyżej. Tradycyjnie efekt ten osiąga się w aparacie za pomocą obiektywu tilt-shift, który umożliwia manipulowanie płaszczyzną ostrości. Jednakże obecnie wiele nowoczesnych aparatów, np. Pentax MX-1 ma cyfrowy filtr Efekt miniatury, pozwalający imitować ten rodzaj fotografii.
Jeżeli jednak planujecie zainwestować w profesjonalny obiektyw, będziecie musieli nauczyć się korzystać z funkcji pokłonu, która pozwoli przełamać oś optyczną obiektywu. Fotografując w dół i ustawiając obiektyw lekko w górę, uzyskacie specyficzną małą głębię ostrości, pożądaną w tym projekcie.
Obiektyw tilt-shift jest drogi, ale umożliwia wykonywanie zdjęć bardzo wysokiej jakości. Jeżeli jednak nie macie możliwości użycia żadnej z tych dwóch metod, osiągniecie efekt miniatury w Photoshopie. Wersja CS6 symuluje efekt tilt-shift - szukajcie w menu Filtrów w zakładce Rozmycie. A jeśli macie choć trochę zdolności manualnych, tanim kosztem możecie spróbować zrobić własny obiektyw tilt.
Rozpocznijcie projekt Efekt miniatury
- Szukajcie odpowiedniego obiektu. Fotografujcie scenę z dużej wysokości, ale nie zupełnie z góry.
- Zdjęcie róbcie przy dobrym świetle. Upewnijcie się, że główny obiekt jest idealnie ostry.
- Jeżeli nie możecie uzyskać efektu miniatury w aparacie i nie macie odpowiedniego programu, możecie ściągnąć 30-dniową, testową wersję Photoshopa CS6.
Zobacz więcej zdjęć z efektem tilt-shift
Zainteresował Cie temat? Zajrzyj na stronę Michaela Duva i obejrzyj więcej inspirujących zdjęć.