Fotografia makro Yasira Mehmooda
Fotografia jest dla Yasira Mehmooda tak samo ważna, jak oddychanie. "Aby zachować zdrowe ciało i umysł, muszę codziennie zrobić przynajmniej kilka zdjęć!" - mówi. Pochodzący z Islamabadu w Pakistanie Yasir, z zawodu jest projektantem wnętrz, ale kiedy nie pracuje, zachwyca się różnorodnością świata przyrody w skali makro. "Uwielbiam wspaniałe kombinacje kolorów owadów i wzory, jakim pokryte są ich ciała" - mówi. "Moja fotografia nie polega jedynie na wykonywaniu zdjęć z niewielkiego dystansu. Postrzegam owady jako piękne tematy, które są równie cudowne, jak każdy inny składnik przyrody, i godne uwiecznienia. Dla mnie fotografia to nie jest tylko hobby: to systematyczne badanie życia owadów".
"Przyjaźń". Pewnego dnia w niedalekiej przyszłości ta gąsienica zamieni się w motyla. Ten obraz pokazuje niesamowitą podróż, jaką rozpoczyna ta istota.
Yasir przyznaje, że znalezienie obiektów do makrofotografii nie zawsze jest dla niego łatwym zadaniem. "Chodzenie wokół krzewów w głębokich, gęstych lasach, przemierzanie wybrzeży i gorących pustyń to ciężka praca" - mówi. Jednak ponieważ Yasir naprawdę pasjonuje się bohaterami swoich zdjęć, to jest w stanie przezwyciężyć wszelkie przeszkody oraz poświęcić wiele godzin i wysiłku, aby zarejestrować wymarzony obraz.
Zdjęcie zatytułowane "Surfing po złotej linii" było bardzo trudne do wykonania: najważniejsze było zarejestrowanie biedronki w odpowiednim miejscu.
Najbardziej wymagającym zdjęciem, jakie kiedykolwiek zdarzyło mu się zrobić - a zarazem jego ulubionym - była fotografia białej biedronki zatytułowana "Surfing po złotej linii". "Roślina przypominała swoim kształtem złotą spiralę Fibonacciego" – mówi. W celu wyeliminowania wszelkich rozpraszających elementów z drugiego planu, Yasir umieścił owada na tle wielkiego zielonego liścia. "Użyłem obiektywu Sigma 70–300 mm wraz z pierścieniami pośrednimi oraz zdalnego wyzwalacza migawki, aby uniknąć poruszenia aparatu". Dodaje, że dzień był niestety wietrzny, co sprawiło, że konieczność wykonania zdjęcia we właściwym momencie jeszcze bardziej utrudniała proces fotografowania. "Czekałem bardzo długo, aż biedronka znajdzie się we właściwym miejscu!" – wyznaje. "Ale efekt końcowy był tego wart".
Więcej zdjęć Yasira Mehmooda można obejrzeć na www.facebook.com/yasirwildlifephotographer
Na tym zdjęciu zatytułowanym „Opiekun” widać pająka i motyla wiszących po przeciwnych bokach gałązki. Pająk wygląda na gotowego do skoku, co ukazuje krąg życia.