Portret w zupełnie nowym świetle
Światło ultrafioletowe można było niegdyś spotkać na szkolnych dyskotekach, a obecnie jest często wykorzystywane w klubach - ma jednak znacznie szersze zastosowanie i może służyć jako nietypowe oświetlenie przy zdjęciach portretowych wykonywanych w ciemności.
Zacznij od ustawienia czułości na ISO 1600, następnie wykonaj kilka próbnych zdjęć i sprawdź na tylnym wyświetlaczu, czy udało Ci się uzyskać właściwą ekspozycję - w razie potrzeby skoryguj ustawienia. Prawdopodobnie będziesz musiał jednocześnie korzystać z długich czasów naświetlania, więc zamocuj aparat na statywie i poproś fotografowaną osobę, aby pozostała przez chwilę bez ruchu.
Wybierając strój dla swojego modela, będziesz musiał trochę poeksperymentować. Każdy materiał inaczej wygląda w ultrafiolecie, jednak najlepiej zacząć od czegoś zawierającego białe włókna syntetyczne. W celu dodania akcentów kolorystycznych, użyj neonowych farbek, które nabiorą blasku w tym świetle.
Kupuj wyłącznie nietoksyczne farby na bazie wody i przed użyciem zrób test, nakładając niewielką ilość farby na skórę portretowanej osoby, aby upewnić się, że substancja nie wywoła żadnych reakcji alergicznych. W przypadku farb do ciała, jakość idzie w parze z ceną: tańszy produkt będzie wymagał nałożenia większej ilości, w celu uzyskania odpowiednio intensywnego koloru. Jeśli zechcesz eksperymentować z ultrafioletem nieco dłużej, warto rozważyć zakup lampy błyskowej specjalnie zmodyfikowanej w taki sposób, aby służyła jako źródło światła UV. Choć jest ona droższa od zwykłej lampy UV, warto w nią zainwestować, gdyż ma większą moc, niż emitująca światło ciągłe tradycyjna lampa.
Zdjęcia z lampą ultrafioletową - o czym warto pamiętać
- Lampy fluorescencyjne w kształcie rurki kosztują około 100 zł. A za blisko 20 zł dostępne są same świetlówki UV, które da się zamontować do posiadanej już oprawki.
- Korzystanie z kilku lamp jednocześnie zapewni Ci większą swobodę działania.
- Im bliżej modela ustawisz lampę, tym silniejszy efekt blasku uzyskasz.
- Gdy wszystko będzie gotowe, zgaś światło w pomieszczeniu, abyś mógł pracować w całkowitej ciemności, a następnie wykonaj zdjęcie testowe w celu dobrania parametrów ekspozycji.
- Dopilnuj, aby ostrość była ustawiona na oczach modela. Jeśli aparat będzie miał kłopoty z ostrzeniem, użyj małej latarki, aby delikatnie oświetlić twarz fotografowanej osoby. (Nie świeć jej jednak bezpośrednio w oczy!)
- Korzystając z oświetlenia UV, nie musisz ograniczać się wyłącznie do zdjęć portretowych. Świetną zabawą jest eksperymentowanie z różnymi przedmiotami znajdującymi się w domu, które wyglądają zupełnie inaczej w świetle ultrafioletowym, jak napoje zawierające chininę.