ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Konkursy

World Press Photo w liczbach - statystyki użytego sprzętu Antoni Żółciak

2014-02-20
78 komentarzy
298
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
World Press Photo w liczbach - statystyki użytego sprzętu
I nagroda w kat. Natura - reportaż, "Cougars", fot. Steve Winter
Jesteście ciekawi czym wykonano zwycięskie zdjęcia wyróżnione w prestiżowym konkursie World Press Photo 2014? Zobaczcie statystyki!

Według hiszpańskiej strony Hastalosmegapixels najpopularniejszym modelem wśród reporterów okazał się Canon EOS-1D X, czyli flagowy, reporterski korpus systemu EOS. Drugie miejsce okupują ex aequo Canon EOS 5D Mark II i jego następca, czyli EOS 5D Mark III. Aparaty Nikona pojawiają się na miejscach czwartym, piątym i szóstym, odpowiednio z D4, D700 i nowszym D800. Do analizy użyto 42 zwycięskie ujęcia (spośród 55), które zawierały stosowny opis na stronie WPP.

Hastalosmegapixels podsumowuje też łączne wyniki marek sprzętu. Dominował Canon, pojawiając się łącznie w 58% przypadków (nawet z modelem EOS 1100D), 28% Nikon, 7% Leica, 5% Sony i 2% Mamiya. Ciekawostką jest na pewno wynik bezlusterkowców, które zajęły 3% całego rankingu. Z kolei 9% rozdzielono między aparaty kompaktowe i inne konstrukcje, w tym dalmierze. Aparatów analogowych użyło łącznie 2% fotografów.


Wykres przedstawiający modele i typy aparatów, za pomocą których uwieczniano kadry World Press Photo; fot. hastalosmegapixels.com
Wykres przedstawiający modele i typy aparatów, za pomocą których uwieczniano kadry World Press Photo, fot. hastalosmegapixels.com

Oczywiście - to nie aparat jest gwarantem dobrych zdjęć, jednak bez wątpienia lepszy sprzęt pozwoli w łatwiejszym zarejestrowaniu wymarzonej fotografii. Mając odpowiednio krótki czas otwarcia migawki - jak w zawodowych korpusach reporterskich - możemy zamrozić nawet najszybszy ruch lub też pokusić się o płytszą głębię ostrości przy świetle dziennym. Co istotne, im nowsza matryca, tym, zazwyczaj, lepsza jakość obrazu na wysokich czułościach ISO - przykładem choćby Zdjęcie Roku, zapisane z czułością ISO równą 10000.


"Signal", Zdjęcie Roku World Press Photo 2014; fot. John Stanmeyer
"Signal", Zdjęcie Roku World Press Photo 2014; fot. John Stanmeyer
Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl