David LaChapelle w Starym Browarze
Ulubiony fotograf aktorów, piosenkarzy i ikon mody w sobotę 10 listopada pojawi się osobiście w Poznaniu. W dobrze znanej przestrzeni Starego Browaru (ul. Półwiejska 42), na Szachownicy, David LaChapelle poprowadzi wykład związany zarówno z trwającą wystawą „LaChapelle. Songs To The World”, jak i tajnikami własnego doświadczenia. Blisko 2-godzinne spotkanie z artystą rozpocznie się o 18:00. Poprowadzi je Wojciech Piotr Onak kurator wystawy, od lat związany ze Starym Browarem.
Niepokorny, znany z bezkompromisowego, popartowskiego i nierzadko skandalicznego podejścia do sztuki fotografii, David LaChapelle nie osiada na laurach, wciąż realizuje nowe projekty, zarówno artystyczne, jak i komercyjne. Najgorętszą sesją ostatnich tygodni jest ta zrealizowana dla marki kosmetycznej Kim Kardashian, KKW Beauty. Tradycyjnie już pełna mitycznej i biblijnej symboliki, tradycyjnie przewrotna i sensualna, po raz kolejny ukazuje estetyczną siłę twórcy, który w żadnym wypadku nie idzie na kompromis.
Spotkanie z Davidem LaChapelle'em jest inauguracją trwającej w Starym Browarze wystawy „LaChapelle. Songs To The World”. Na ekspozycje składa się aż 57 prac LaChapelle’a: zarówno dzieł sztandarowych, jak „Rebirth Of Venus” czy „Showtime at the Apocalypse”, ale też najnowszych i wcześniej nieprezentowanych. Kuratorowi wystawy, Wojciechowi Piotrowi Onakowi, mniej niż na retrospektywnym charakterze wystawy zależało na zwróceniu uwagi na proces twórczego rozwoju artysty oraz na zaakcentowaniu tematów, które zajmują autora obecnie. Stąd zestawienie portretów gwiazd - Miley Cyrus, rodzina Kardashianów, Stevie Wonder, ze scenkami ze świata natury czy cyklem „Awakened” z 2007 roku. „Rape of Africa”, głośne zdjęcie z Naomi Campbell jest tym, które pojawi się na oficjalnym plakacie promującym wystawę „LaChapelle. Songs To The World”.
Wystawa „LaChapelle. Songs To The World” potrwa do 10 grudnia 2018 roku.
Urodził się w Connecticut i uczęszczał do liceum School of the Arts w Północnej Karolinie. W połowie lat 80-tych przygotował pierwsze wystawy w nowojorskich galeriach. Wkrótce potem Andy Warhol zaproponował mu pracę w Interview Magazine. Swoim unikalnym i przełomowym podejściem do tworzenia obrazu, fotograf nieustanie wzbogaca sztukę fotografii o swoje szeroko rozpoznawalne zdjęcia pozowane. W 1991 roku The New York Times przewidywał: "LaChapelle z pewnością wpłynie na pracę nowego pokolenia... w taki sam sposób, w jaki pan Avedon był pionierem tego, co znane dzisiaj".
Przez ostatnie trzydzieści lat prace ustanowiły Davida LaChapelle ikoną współczesnej sztuki. Jego portrety, prace teatralne i filmowe stały się ikonicznymi archetypami Ameryki w XXI wieku.
W 2006 roku LaChapelle powrócił do swoich korzeni poszukując inspiracji w sztuce. Skoncentrował się na tworzeniu serii prac, a swoje dzieła zaprezentował w ramach międzynarodowych wystaw, takich jak Potępienie (2007), Earth Laughs In Flowers (2011), Land SCAPE (2013) i Gas (2013).
Najważniejsze wystawy miały miejsce w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, Palazzo Reale (Mediolan), MOCA Taipei, Musee de La Monnaie de Paris, Muzeum Wiktorii i Alberta, Ara Modern Art Muzeum (Seul) i Museo Casa dei Tre Oci (2017 Venice Biennale).
W 2017 r. LaChapelle wydał najobszerniejszy album dotyczący swojej dotychczasowej kariery. Zagubiony i Odnaleziony (Lost and Found) oraz Dobre Wieści (Good News) są ostatnimi tomami pięcioksięgu będącego antologią, rozpoczętą Ziemią LaChapelle (LaChapelle Land) (1996), kontynuowaną Hotelem LaChapelle (1999) i Heaven to Hell (2006). W 2018 odbywają się wystawy m.in. w Belgii, Holandii, Londynie, Kolonii, Szanghaju i Paryżu.