Polacy w finale Sony World Photography Awards 2017 Jan Wodziński
Na tegoroczną edycję konkursu Sony World Photography Awards nadesłano ponad 227 tysięcy zdjęć, a uczestnicy pochodzili ze 183 krajów. Można śmiało stwierdzić, że grupą, która wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w konkursie są fotografowie z Polski, spośród których aż pięć osób dostało się do ścisłej czołówki finalistów, a jedenaście osób zostało wyróżnionych. Jury konkursu, wyróżniając prace Polaków zaliczyli je do pierwszej dziesiątki najlepszych fotografii w poszczególnych kategoriach konkursu profesjonalnego i otwartego.
"Profesjonalnym" finalistą w kategorii "Świat natury" został Mariusz Prusaczyk z Sosnowca, twórca serii "Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry." Została ona stworzona przy pomocy drona, a sam twórca ma nadzieję, że włączenie go w poczet finalistów pomoże zwrócić uwagę na postępującą degradację środowiska.
Wśród finalistów otwartej kategorii "Kultura" znalazło się dwóch naszych rodaków - Paweł Jędrusik - fotograf i dziennikarz z Jaworzna, twórca zdjęcia "Taniec". Wraz z nim, jury zdecydowało się wyróżnić Michała Płachtę - urodzonego w Myślenicach, mieszkającego w Pińczowie, historyka. Jest on twórcą zdjęcia pt. "Uścisk panny młodej", które widzicie na wejściu artykułu.
Finalistą otwartej kategorii "Ruch" został mieszkający w Krakowie Mariusz Stanosz, z wykształcenia będącym inżynierem-mechanikiem, a z zamiłowania górołazem, podróżnikiem i fotografem. Zdjęcie jego autorstwa, pt. "Lecąca chmara", zostało wykonane techniką panoramowania w październiku 2016 na plaży Ko Lanta w Tajladii. Jak mówi autor, zdjęcie wymagało licznych sprintów po plaży, ponieważ ptaki potrafią zmienić kierunek ruchu w ułamku sekundy.
Kobiecą reprezentantką naszego kraju w finale konkursu została Iwona Czubek z Cerekwi, której praca "Maki i pomidory" zagwarantowała jej miejsce wśród finalistów. Martwa natura, którą uchwyciła Iwona nawiązuje do klasycznego malarstwa i łączy jej dwie pasje - ogrodnictwo i fotografię.
Jury konkursu Sony World Photography Awards uhonorowało także 11 Polaków, których prace zostały wyróżnione w poszczególnych kategoriach otwartych. Wśród twórców 50 najlepszych fotografii na świecie znaleźli się: Adam Dzienis z Białegostoku (kategoria "Ruch"), Jakub Karol Kowalski z Warszawy (kategoria "Ruch"), Piotr Leczkowski z Żyrardowa (kategoria "Ruch"), Larys Lubowicki mieszkający w Białymstoku (kategoria "Natura"), Arek Rataj mieszkający w Doha, w Katarze (kategoria "Fotografia uliczna"), Jakub Rybicki mieszkający w Poznaniu (kategoria "Podróże"), Jan Siwmir z Warszawy (kategoria "Dzika przyroda"), Kamila Staniszewska mieszkająca w Warszawie (kategoria "Portrety"), Katarzyna Young z Londynu (kategoria "Architektura") oraz Konrad Żelazowski z Warszawy (kategoria "Podróże").
Na zwycięzców poszczególnych kategorii czeka najnowszy sprzęt fotograficzny Sony, podróż na ceremonię wręczenia nagród w Londynie oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 30000 dolarów. Nazwiska zwycięzców kategorii otwartych zostaną ogłoszone 28 marca, natomiast zwycięzców kategorii profesjonalnych poznamy podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się 20 kwietnia. Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym i trzymamy kciuki za finalistów! Więcej informacji znajdziecie na stronie konkursu.