Emocjonalna mapa Warszawy - spotkanie z Tadeuszem Rolke Krzysztof Mularczyk
Dom Spotkań z Historią, Wydawnictwo Agora oraz Tadeusz Rolke i Małgorzata Purzyńska zapraszają na spotkanie "Tadeusz Rolke. Moja namiętność" - Emocjonalna mapa Warszawy. Będzie to fotograficzny spacer po XX-wiecznej Warszawie i spotkanie ze znakomitym fotografem i fotoreporterem oraz rodowitym warszawiakiem Tadeuszem Rolke, który pokaże miejsca ważne w jego życiowej i fotograficznej biografii.
Tadeusz Rolke pierwszy aparat kupił w czasie wojny, w 1944 roku, był to aparat dla dzieci Kodak Baby Box; wtedy też zaczął fotografować i robi to nieprzerwanie do dziś, choć ma już 87 lat. Fotografia stała się nie tylko jego zawodem, ale także życiową pasją. Większą część życia spędził w Warszawie. Brał udział w powstaniu warszawskim, a po jego upadku został wywieziony na roboty do Niemiec. W czasie stalinizmu, oskarżony o to, że "chciał obalić siłą ustrój Polski Ludowej", spędził dwa lata w więzieniu. Niedługo potem rozpoczął współpracę z pismem "Świat Młodych". Później został etatowym fotoreporterem tygodnika "Stolica", a następnie miesięcznika "Polska". Robił wiele materiałów o Warszawie, m.in. socjologiczne reportaże z życia miasta, reportaże z odbudowy stolicy, architekturę, portrety artystów i ówczesnych celebrytów, wydarzenia kulturalne w stolicy.
Otwarte spotkanie z Tadeuszem Rolke odbędzie się 1 grudnia (czwartek) o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie.
Oprócz rozmów o burzliwej biografii fotografa zostaną pokazane m.in. wybrane zdjęcia z jego archiwum z Warszawy lat 40., 50. i 60. Gościem będzie także Małgorzata Purzyńska, autorka wydanej właśnie nakładem wydawnictwa Agora książki "Tadeusz Rolke. Moja namiętność", która jest zapisem rozmowy z mistrzem fotografii. Wieczór poprowadzi varsavianista Jerzy S. Majewski.