Zdjęcie wulkanu wygrywa Smithsonian Photo Contest 2015 Antoni Żółciak
Zwycięskie zdjęcie Smithsonian Photo Contest 2015 przedstawia popiół i pył wulkaniczny na zboczach góry Sinabung. Wszyscy okoliczni mieszkańcy, żyjący w promieniu siedmiu kilometrów od zagrożonej strefy, musieli podjąć ewakuację. Od 2010 roku Sinabung wybuchał już kilkukrotnie, zmuszając do opuszczenia swoich domów przeszło 40 tys. ludzi, a kolejnych kilkanaście tys. pozbawiając dostępu do prądu elektrycznego. Zachodnia część Indonezji cierpi również wskutek zamknięcia wielu dróg, zablokowanych przez lawiny schodzące ze stoków góry. Sinabung pozostaje jednym ze 130 aktywnych wulkanów tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia.
13 edycja Smithsonian Photo Contest rozgrywała się w siedmiu kategoriach - The American Experience, Natural World, Travel, Susainable Travel, People, Altered Images i Mobile. Zajęcie pierwszego miejsca w każdej z kategorii równoznaczne jest z otrzymaniem nagrody pieniężnej w wysokości 500 USD. Zwycięzca konkursu - Albert Ivan Damanik - za zdjęcie Sinabungu dostał 2500 USD.
Organizatorzy przewidzieli również wyróżnienie Reader's Choice, w ramach którego o wyłonieniu najciekawszego kadru decyduje publiczność. Najlepszym zdjęciem tej kategorii okazał się portret bullteriera w Orient Ekspresie.
"Sfotografowałam swojego psa w opuszczonym pociągu. Obraz jest tylko częścią całej serii, w ramach której razem z moim zwierzakiem uprawiamy miejską eksplorację", tłumaczy autorka, Alice Van Kempen. I dodaje: "Zdjęcie jest HDR-em złożonym z trzech różnie naświetlonych klatek".
Wszystkie nagrodzone zdjęcia - jak również kadry finalistów - znajdziecie na stronach konkursowych. Warto jednocześnie wspomnieć, że organizatorzy rozpoczęli już przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji Smithsonian Photo Contest. Turniej otwarty jest dla wszystkich.
Zobacz zwycięskie zdjęcia ze Smithsonian Photo Contest 2015
Kaplica dla TIR-owców w Columbus (Ohio, USA). 46-letni Ben Blackburn uczestniczy w czytaniu Biblii. Kapłani z kaplicy pomogli Benowi w zdobyciu nowego zawodu, kiedy ten stracił pracę wskutek kryzysu gospodarczego z 2008 roku.
Fot. Lauren Pond
Małpa walcząca z zimnem w parku Jigokudani nieopodal Osaki (Japonia)
Fot. Hidetoshi Ogata
Kobiecy przedział pociągu w Indiach. Każdego dnia miliony mieszkańców korzystają z takich środków transportu.
Fot. Tamina-Florentine Zuch
"W lutym i marcu 2014 roku zrobiłem sobie wolne w pracy. Pojechałem zrobić reportaż ze szkoły dla sierot w Mombasie (Kenia). Dzięki tej pracy udało się zebrać pieniądze wystarczające na wykończenie nowego budynku edukacyjnego dla 150 dzieci, a także sierocińca dla 30 osób. Na fotografii widać córkę dyrektorki.
Fot. Tihomir Triczkow
Zdjęcie wykonane w Kioto, w styczniu 2015 roku. Chciałam udokumentować pracę ludzi zarabiających w trakcie trzeciej, czy nawet czwartej zmiany; tych, który pracują po nocach i w święta. Pokazać, jaki wpływ ma tego typu działalność na ich stan psychofizyczny.
Fot. Benedetta Ristori