Wyniki konkursu Sony World Photography Awards 2014 Antoni Żółciak
Cykl Sary Naomi Lewkowicz okazał się lepszy od przeszło 140 tys. zdjęć ze 166 państw zgłoszonych do konkursu, co - jak przypomina Sony - jest ilościowym rekordem w historii SWPA. 31-letnia Amerykanka zwycięstwo zawdzięcza nie tylko świetnym kompozycjom, ale przede wszystkim treści. Autorka opowiada o procesie rodzenia się przemocy domowej, pokazując, jak wpływa on na samych sprawców, ich ofiary i rodziny.
"Fotografowałam ich od sierpnia. Początkowo chciałam, by była to historia o życiu skazańców po wyjściu na wolność - o tym, jak Shane radzi sobie stygmatami. Wszystko jednak drastycznie zmieniło się, gdy małżonkowie pokłócili się pewnej nocy. Mężczyzna wykorzystał swoją siłę, uderzając żonę - Maggie. Próbował ją też udusić, a wszystko to działo się na oczach ich dwuletniej córki", wspomina Sara Lewkowicz.
Reportaż "Shane and Maggie" jest poniekąd dziełem przypadku - przypadku jednakowo niebezpiecznego, jak i smutnego. "Maggie wykazała się niebanalną odwagą", tłumaczy autorka. "Chciała, bym pośpieszyła się z tym projektem, mając nadzieję, że pomoże ludziom w podobnej sytuacji".
Lewkowicz podkreśla przy tym, że jej cykl jest nie tyle newsowym reportażem, co raczej dokumentem, który pokazuje transformację związku w coś zupełnie innego. "Przedstawiam, co dzieje się przed, w trakcie, i po aktach przemocy rodzinnej. Moim zadaniem jest analizowanie wpływu tych wydarzeń na dalsze życie wszystkich zaangażowanych".
Sara Naomi Lewkowicz od kilku lat pracuje jako fotoreporterka. Urodziła się i wychowała w Nowym Jorku, a obecnie kończy studia magisterskie na wydziale komunikacji wizualnej Ohio University w Athens. Do tej pory była wyróżniana w kilku konkursach. Jej prace publikowały magazyny, takie jak Time, Stern czy Days Japan.
Zwycięzcy i laureaci kategorii profesjonalnych
Sara Naomi Lewkowicz zdobyła nie tylko nagrodę L'Iris d'Or, ale również - za ten sam cykl - zajęła pierwsze miejsce w kategorii "Współczesność".
Zwycięzcami pozostałych kategorii profesjonalnych zostali:
- Architektura - Ludovic Maillard, Francja
- Kultura i sztuka - Viviana Peretti, Włochy
- Kampania reklamowa - Spencer Murphy, Wielka Brytania
- Fotografia konceptualna - Thomas Brummett, USA
- Współczesność - Sara Naomi Lewkowicz, USA
- Wydarzenia bieżące - Guy Martin, Wielka Brytania
- Krajobraz - Roei Greenberg, Izrael
- Styl życia - Myriam Meloni, Włochy
- Natura i dzika przyroda - Michael Nichols, USA
- Ludzie - Mario Wezel, Niemcy
- Portret - Sophie Gamand, Francja
- Sport - Salvatore Di Gregorio, Włochy
- Martwa natura - Amanda Harman, Wielka Brytania
- Podróż - Ricardo Teles, Brazylia
Zwycięzca kategorii otwartej
Tutaj pisaliśmy o finalistach kategorii otwartej. Wśród nich znalazł się Chen Li - Chińczyk, który okazał się dziś zwycięzcą w konkursie amatorskim. Autor "Deszczu w starożytnym mieście" fotografią zajmuje się hobbystycznie od przeszło 30 lat.
Wszystkie zwycięskie prace możecie oglądać w londyńskim Somerset House do 18 maja. Na ekspozycji znajdą się też kadry Mary Ellen Mark, uhonorowaną przez jury nagrodą za całokształt twórczości.