ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Praktyka

Trzymaj poziom, czyli jak unikać przekrzywionego horyzontu

2016-01-25
8 komentarzy
18
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Trzymaj poziom, czyli jak unikać przekrzywionego horyzontu
Na Twoim zdjęciu masz przekrzywiony widnokrąg? Wyjaśniamy, jak odpowiednio wypoziomować aparat

Fotografując wspaniały krajobraz, nie można koncentrować się wyłącznie na temacie zdjęcia, zapominając o sprawdzeniu, czy lustrzanka zamocowana na statywie stoi prosto. O ile w przypadku niektórych ujęć nie ma to większego znaczenia, to bywają fotografie, na których przekrzywiona linia horyzontu jest bardzo wyraźna i mocno rzuca się w oczy, psując efekt końcowy. Taki defekt jest najbardziej widoczny w sceneriach, w których występuje woda: nie ma nic gorszego od zarejestrowania jej w taki sposób, że sprawia wrażenie, jakby wypływała z jednej strony kadru!

Jeśli zatem Twoje zdjęcia często bywają przekrzywione, oto sposoby na ich wypoziomowanie.

Unikaj krzywego horyzontu

Te trzy proste kroki pomogą Ci wypoziomować ujęcie krajobrazu.

Zamocuj poziomnicę
Jeśli masz trudności z wyrównaniem
kadru względem linii horyzontu,
najwygodniejszym sposobem
rozwiązania tego problemu jest
użycie małej poziomnicy, mocowanej
w gnieździe gorącej stopki aparatu.
Jest ona tania i prosta w użyciu. Niektóre głowice statywów mają już wbudowane poziomnice, ale nie zawsze są one dokładne.
Zamocuj poziomnicę Jeśli masz trudności z wyrównaniem kadru względem linii horyzontu, najwygodniejszym sposobem rozwiązania tego problemu jest użycie małej poziomnicy, mocowanej w gnieździe gorącej stopki aparatu. Jest ona tania i prosta w użyciu. Niektóre głowice statywów mają już wbudowane poziomnice, ale nie zawsze są one dokładne.
1
Zamocuj poziomnicę
Jeśli masz trudności z wyrównaniem kadru względem linii horyzontu, najwygodniejszym sposobem rozwiązania tego problemu jest użycie małej poziomnicy, mocowanej w gnieździe gorącej stopki aparatu. Jest ona tania i prosta w użyciu. Niektóre głowice statywów mają już wbudowane poziomnice, ale nie zawsze są one dokładne.
Użyj wbudowanego
czujnika położenia
Wiele z nowych modeli lustrzanek
posiada wbudowany cyfrowy
wskaźnik poziomu, dzięki któremu
już nigdy nie wykonasz przekrzywionego
ujęcia. Informację na temat
korzystania z funkcji wirtualnego
horyzontu znajdziesz w instrukcji
obsługi swojego aparatu. Gdy aparat
zostanie wypoziomowany, pozioma
linia zmienia kolor na zielony.
Użyj wbudowanego czujnika położenia Wiele z nowych modeli lustrzanek posiada wbudowany cyfrowy wskaźnik poziomu, dzięki któremu już nigdy nie wykonasz przekrzywionego ujęcia. Informację na temat korzystania z funkcji wirtualnego horyzontu znajdziesz w instrukcji obsługi swojego aparatu. Gdy aparat zostanie wypoziomowany, pozioma linia zmienia kolor na zielony.
2
Użyj wbudowanego czujnika położenia
Wiele z nowych modeli lustrzanek posiada wbudowany cyfrowy wskaźnik poziomu, dzięki któremu już nigdy nie wykonasz przekrzywionego ujęcia. Informację na temat korzystania z funkcji wirtualnego horyzontu znajdziesz w instrukcji obsługi swojego aparatu. Gdy aparat zostanie wypoziomowany, pozioma linia zmienia kolor na zielony.
Popraw zdjęcie w Photoshopie
Chyba każdy program do edycji zdjęć zawiera funkcję obracania i kadrowania. Na przykład w Photoshopie do wyprostowania obrazu można
użyć narzędzia Kadrowanie. Umieść wskaźnik
myszki tuż poza jednym z narożników
– przybierze on wówczas kształt
zakrzywionej linii ze strzałkami.
Naciśnij i przytrzymaj przycisk myszy,
a następnie przesuń wskaźnik w lewo
lub w prawo, aby wyprostować obraz. Trzeba jednak pamiętać, że taka operacja powoduje utracenie pewnej części oryginalnego ujęcia. Lepiej więc już na etapie kadrowania zadbać o idealne wypoziomowanie zdjęcia.
Popraw zdjęcie w Photoshopie Chyba każdy program do edycji zdjęć zawiera funkcję obracania i kadrowania. Na przykład w Photoshopie do wyprostowania obrazu można użyć narzędzia Kadrowanie. Umieść wskaźnik myszki tuż poza jednym z narożników – przybierze on wówczas kształt zakrzywionej linii ze strzałkami. Naciśnij i przytrzymaj przycisk myszy, a następnie przesuń wskaźnik w lewo lub w prawo, aby wyprostować obraz. Trzeba jednak pamiętać, że taka operacja powoduje utracenie pewnej części oryginalnego ujęcia. Lepiej więc już na etapie kadrowania zadbać o idealne wypoziomowanie zdjęcia.
3
Popraw zdjęcie w Photoshopie
Chyba każdy program do edycji zdjęć zawiera funkcję obracania i kadrowania. Na przykład w Photoshopie do wyprostowania obrazu można użyć narzędzia Kadrowanie. Umieść wskaźnik myszki tuż poza jednym z narożników – przybierze on wówczas kształt zakrzywionej linii ze strzałkami. Naciśnij i przytrzymaj przycisk myszy, a następnie przesuń wskaźnik w lewo lub w prawo, aby wyprostować obraz. Trzeba jednak pamiętać, że taka operacja powoduje utracenie pewnej części oryginalnego ujęcia. Lepiej więc już na etapie kadrowania zadbać o idealne wypoziomowanie zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl