Trzymaj poziom, czyli jak unikać przekrzywionego horyzontu
Fotografując wspaniały krajobraz, nie można koncentrować się wyłącznie na temacie zdjęcia, zapominając o sprawdzeniu, czy lustrzanka zamocowana na statywie stoi prosto. O ile w przypadku niektórych ujęć nie ma to większego znaczenia, to bywają fotografie, na których przekrzywiona linia horyzontu jest bardzo wyraźna i mocno rzuca się w oczy, psując efekt końcowy. Taki defekt jest najbardziej widoczny w sceneriach, w których występuje woda: nie ma nic gorszego od zarejestrowania jej w taki sposób, że sprawia wrażenie, jakby wypływała z jednej strony kadru!
Jeśli zatem Twoje zdjęcia często bywają przekrzywione, oto sposoby na ich wypoziomowanie.
Unikaj krzywego horyzontu
Te trzy proste kroki pomogą Ci wypoziomować ujęcie krajobrazu.
Jeśli masz trudności z wyrównaniem kadru względem linii horyzontu, najwygodniejszym sposobem rozwiązania tego problemu jest użycie małej poziomnicy, mocowanej w gnieździe gorącej stopki aparatu. Jest ona tania i prosta w użyciu. Niektóre głowice statywów mają już wbudowane poziomnice, ale nie zawsze są one dokładne.
Wiele z nowych modeli lustrzanek posiada wbudowany cyfrowy wskaźnik poziomu, dzięki któremu już nigdy nie wykonasz przekrzywionego ujęcia. Informację na temat korzystania z funkcji wirtualnego horyzontu znajdziesz w instrukcji obsługi swojego aparatu. Gdy aparat zostanie wypoziomowany, pozioma linia zmienia kolor na zielony.
Chyba każdy program do edycji zdjęć zawiera funkcję obracania i kadrowania. Na przykład w Photoshopie do wyprostowania obrazu można użyć narzędzia Kadrowanie. Umieść wskaźnik myszki tuż poza jednym z narożników – przybierze on wówczas kształt zakrzywionej linii ze strzałkami. Naciśnij i przytrzymaj przycisk myszy, a następnie przesuń wskaźnik w lewo lub w prawo, aby wyprostować obraz. Trzeba jednak pamiętać, że taka operacja powoduje utracenie pewnej części oryginalnego ujęcia. Lepiej więc już na etapie kadrowania zadbać o idealne wypoziomowanie zdjęcia.