ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Teoria

50 sposobów, by zaoszczędzić czas i robić lepsze zdjęcia

2014-02-17
4 komentarzy
1
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
50 sposobów, by zaoszczędzić czas i robić lepsze zdjęcia
Nie traćcie ani chwili! Oto 50 wskazówek, które pomogą Wam zaoszczędzić czas i wyciągnąć z aparatu jeszcze więcej!

Zanim wyruszysz

01Wyczyść matrycę. Nawet w przypadku aparatów z wbudowanym systemem czyszczenia matrycy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że drobinki kurzu dostaną się na jej powierzchnię. Takie drobinki widać na zdjęciach, a ich usunięcie zajmuje dodatkowy czas. Najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu z matrycy jest oddanie aparatu raz na jakiś czas do serwisu lub samodzielne, ale bardzo ostrożne usunięcie zanieczyszczeń. Warto przed każdą sesją zrobić zdjęcia testowe i sprawdzić, czy na matrycy nie ma zanieczyszczeń, szczególnie jeżeli ostatnio często zdarzało Wam się zmieniać obiektywy. Zestawy do czyszczenia matrycy i obiektywów możecie kupić w każdym sklepie ze sprzętem foto.

Foto

Tryb Użytkownika

Popularne lustrzanki umożliwiają ustawienie co najmniej jednego trybu Użytkownika. To świetny sposób na zapamiętanie najważniejszych parametrów, takich jak ISO, tryb ostrzenia czy balans bieli, z których najczęściej w danych sytuacjach korzystacie. Dzięki przypisaniu tej funkcji, możecie je aktywować za pomocą jednego ruchu pokrętłem.

02Prosty zestaw. Dobrym pomysłem jest noszenie ze sobą zapasowego obiektywu i lampy błyskowej, jednakże trzeba uważać, by w nawyk nie weszło noszenie całego arsenału. Dlatego zanim wyjdziecie w teren, przejrzyjcie zawartość torby i zastanówcie się, czy naprawdę wszystko, co się tam znajduje będzie Wam potrzebne. Pamiętajcie, czasami zamiast wydłużać ogniskową, lepiej zbliżyć się o te kilka kroków i wykorzystać możliwości szkła z krótszą ogniskową, ale większym otworem przysłony.

03Formatowanie karty i ładowanie baterii. Jest naprawdę niewiele rzeczy, które potrafią bardziej irytować, niż rozładowana bateria w czasie sesji. Podobnie pełna karta pamięci ze zdjęciami, których dalszych losów nie pamiętamy i nie możemy z tego powodu ich skasować. Dlatego spróbujcie wyrobić sobie zwyczaj formatowania kart zaraz po zrzuceniu zdjęć na komputer (i ich sprawdzeniu) oraz ładowania baterii zawsze po powrocie ze zdjęć.

04 Czyszczenie filtrów i obiektywów. Przedni element obiektywu jest bardzo podatny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, może osiadać na nim kurz a także tłuszcz naniesiony wilgotnymi palcami. Takie zanieczyszczenia wywołują różne efekty, które raczej negatywnie wpływają na jakość zdjęć, chociażby na ich ostrość. Dlatego warto przed każdą sesją dokładnie wyczyścić przednią część obiektywu lub zakrywający go filtr. Drobinki można usunąć pędzelkiem z gruszką, a tłuste ślady - ściereczką z płynem do czyszczenia obiektywów.

05 Przetestuj style zdjęć. Większość nowych aparatów cyfrowych oferuje opcje zwane Stylem zdjęć, które mogą przydać się do podkreślania konkretnych elementów charakteru sceny już na etapie robienia zdjęcia. Dzięki temu można nadać fotografiom styl Portret, Krajobraz itp. Ewentualnie samodzielnie ustawia się nasycenie, ostrość i kontrast zdjęć, które ma się zamiar wykonać.


Posługuj się stylami obrazów. Dostosuj w nich nasycenie, ostrość i kontrast, aby zdjęcie portretowe, czy krajobrazowe zostało odpowiednio dopracowane już w aparacie
Posługuj się stylami obrazów. Dostosuj w nich nasycenie, ostrość i kontrast, aby zdjęcie portretowe, czy krajobrazowe zostało odpowiednio dopracowane już w aparacie

06 Minimalizuj zniekształcenia. W niektórych aparatach istnieje możliwość korekty zniekształceń obiektywu już na etapie robienia zdjęcia. Opcje korekcji wpisane są normalnie w menu, ale są aktywne tylko wtedy, gdy obiektyw znajduje się w bazie danych aparatu. Jeżeli uda Wam się zminimalizować zniekształcenia na etapie robienia zdjęć, będziecie mieli znacznie mniej pracy przy komputerze.


Ustawienie korekty zniekształceń obiektywu w aparacie, to szybki sposób pozbycia się dystorsji, czy winietowanie.
Ustawienie korekty zniekształceń obiektywu w aparacie, to szybki sposób pozbycia się dystorsji, czy winietowanie.

07 Automatyczne obracanie zdjęć. W menu większości aparatów można znaleźć opcję, która umożliwia automatyczne obracanie zdjęć wykonanych w różnej orientacji aparatu. Aktywując tę funkcję, macie z głowy obracanie zdjęć po zrzuceniu na komputer.

08 Sprawdź format i rozmiar zdjęć. By robić zdjęcia najlepszej jakości, należy ustawić najwyższe parametry rozdzielczości i jakości zdjęć. Jednakże jeżeli z góry wiecie, że zdjęcia są przeznaczone do Internetu lub na małe odbitki, możecie zmniejszyć ich wagę, co zaoszczędzi Wam sporo miejsca na dysku i pozwoli czas przeznaczony na ich edycję wykorzystać w inny sposób.

09 Przyciski szybkiego dostępu. Większość funkcji przycisków, znajdujących się na obudowie aparatu, przypisana jest do danych opcji fabrycznie, jednakże są także przyciski, którym można samodzielnie przypisać wybrane funkcje, dając szybki dostęp do tych najczęściej używanych. Ponownie pozwala to zaoszczędzić czas i pominąć etap uaktywniania ich przez menu. W aparacie Canon 1100D przyciskowi SET można przypisać kilka różnych opcji - od jakości zdjęć po ISO czy Kompensację ekspozycji lampy. Podobne funkcje można przypisać przyciskowi Fn w aparatach Nikona. Przekonacie się, jak skutecznie takie rozwiązanie może usprawnić pracę.

10 Moje menu. Wiele lustrzanek daje użytkownikowi możliwość ustawienia menu według jego potrzeb, tak żeby najbardziej potrzebne opcje były łatwo dostępne. Dlatego jeżeli macie jakieś określone opcje, takie jak Style zdjęć czy inne efekty, aktywowane z menu aparatu, możecie zaimportować je do Waszego menu i mieć do nich szybszy dostęp - bez potrzeby przechodzenia całej ścieżki głównego menu. Niektóre z modeli, np. Nikon D3200 prezentują w menu najczęściej ostatnio używane funkcje, jednakże tego menu nie można sobie dokładnie ustawić.

Serwisy specjalne




Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl