Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Oto najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2016 roku
Czytelnicy Fotopolis.pl i Digital Camera Polska wybrali najlepsze fotograficzne produkty 2016 roku!

To była już 12 edycja plebiscytu Fotopolis.pl na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne ubiegłego roku, ale jednocześnie wyjątkowa, bo przeprowadzona przy współudziale Digital Camera Polska. Wśród wybranych przez obie redakcje nominacji, znalazły się najciekawsze produkty z branży fotograficznej wprowadzone na rynek w 2016 roku: bezlusterkowce, lustrzanki, obiektywy, smartfony, kamery sportowe, oraz sprzęt oświetleniowy, graficzne monitory i akcesoria fotograficzne. Czytelnicy wybierali również Fotograficzne wydarzenie i publikację roku 2016.

Głosowanie w 12 kategoriach odbywało się przez cały styczeń i wzięło w nim udział blisko 3 tys. osób. Jakie produkty i wydarzenia zwyciężyły? Oto wyniki!

Lustrzanka roku

Pierwsze miejsce w kategorii Lustrzanka roku zdobył Canon EOS 5D Mark IV uzyskując 516 głosów. Tuż za nim uplasowały się dwie lustrzanki Nikon - D500 i D5, które uzyskały odpowiednio 455 i 453 głosy. Nikon D500 wyprzedził bardziej zaawansowanego brata jedynie dwoma głosami! Poza podium, ale z bardzo dobrym wynikiem znalazł się pełnoklatkowy Pentax K-1 (387 głosów), a na miejscu piątym Sony A99 II (283 głosy). Zaskoczeniem jest na pewno szóste miejsce, które obsadził Canon EOS-1D X Mark II. 281 głosów to niewiele jak na flagową lustrzankę producenta.

Bezlusterkowiec roku

W tej kategorii nie było większych niespodzianek. Bezlusterkowcem roku nasi Czytelnicy wybrali Olympusa OM-D E-M1 Mark II (589 głosów). Na drugim miejscu uplasował się Fujifilm X-T2 (400 głosów), a na trzecim Sony A6500 (373 głosy). Tuż za podium wylądował Canon EOS M5 (334 głosy), a na miejscach piątym i szóstym średnioformatowy Hasselblad X1D (279 głosów) i Fujifilm X-Pro2 (242 głosy).

Aparat kompaktowy roku

Pozycję lidera w tej kategorii ugruntowuje Sony z piątą już generacją kieszonkowego modelu Cyber-Shot RX100 V (609 głosów). Drugie miejsce przypadło w udziale firmie Canon i modelowi G7 X Mark II (510 głosów), a trzecie zajął kompakt retro, czyli Fujifilm X70 (499 głosów). Miejsce IV zajęła wodoodporna Leica X-U (403 głosy). Zaś na piątej pozycji Panasonic Lumix LX15 (365 głosów).

Kamera sportowa roku

Pierwsze miejsce w tej kategorii chyba nikogo nie zaskoczy. Model HERO5 firmy GoPro był pewniakiem na podium wśród sportowych kamer, jakie ujrzeliśmy w ubiegłym roku. Oddano na niego 679 głosów. Dla wielu osób niespodzianką będzie natomiast II miejsce, które zajęła kamerka chińskiego producenta. Konkurent GoPro zyskuje coraz większy rozgłos na rynku, oferując zbliżoną specyfikację w prawie 2 razy niższej cenie. Trzecie miejsce to niewątpliwie udany debiut w kategorii kamer sportowych. TG Tracker, pierwsza kamera sportowa marki Olympus uzyskała 271 głosów. Kolejne miejsca zajęły Sony Action Cam FDR-X3000 (219 głosów), Nikon Keymission 360 (196 głosów) oraz DJI OSMO (151 głosów).

Obiektyw do lustrzanki roku

Bezapelacyjnym zwycięzcą w tej kategorii została firma Sigma, której produkty zajęły pierwsze i trzecie miejsce. Model Sigma 85 mm f/1.4 DG HSM ART uzyskał 531 głosów, a Sigma 50-100 mm f/1.8 DC HSM ART 351 głosów. Drugie miejsce przypadło w udziale marce Canon, której obiektyw EF 16-35 mm f/2.8L III USM zdobył 389 głosów. Przy tak mocnej konkurencji firma Nikon może naprawdę cieszyć się z 4 i 5 miejsca, które zajęły Nikkor AF-S 105 mm f/1.4E ED (331 głosów) i Nikkor 70-200 mm f/2.8E FL ED VR (279 głosów). Na szóstej pozycji mamy z kolei bardzo udany debiut dla fotografów krajobrazu i architektury, czyli Irix 15 mm f/2.4 (163 głosy).

Obiektyw do bezlusterkowca roku

Najwyższe podium w tej kategorii jest kolejnym dowodem dużej popularności fotografii portretowej. Pierwsze miejsce zajęła bowiem jasna portretówka Sony FE 85 mm f/1.4 GM (340 głosów), czyli analogiczna stałka do zwycięskiego modelu w kategorii Obiektyw do lustrzanki roku. Drugie, trzecie i piąte miejsca to znowu duży sukces firmy Olympus, która zaprezentowała w ubiegłym roku trzy bardzo ciekawe obiektywy do systemu Micro 4/3: M.Zuiko ED 25 mm f/1.2 PRO (331 głosów), M.Zuiko ED 12-100 mm f/4 IS PRO (294 głosów) oraz M.Zuiko ED 300 mm f/4 IS PRO (228 głosów). Miejsca czwarte i szóste przypadły w udziale modelom Fujinon XF 23 mm f/2 R WR (279 głosów) i Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II (221 głosów).

Smartfon fotograficzny roku

Głosowanie w tej kategorii pokazało, że fotografia mobilna budzi bardzo duże zainteresowanie. Na iPhone 7 Plus oddano aż 680 głosów, dzięki czemu ten model zdobył tytuł Smartfona fotograficznego roku. Drugie miejsce przypadło w udziale modelowi Samsung Galaxy S7 (578 głosów), a trzecie Huawei P9 (539 głosów). Kolejne pozycje wyraźnie odstają od pierwszej trójki. LG G5 zdobył 210 głosów, Google Pixel 159 głosów, a Kodak Ektra 149 głosów.

Akcesorium roku

W tej dosyć ogólnej kategorii wyraźnym faworytem został WD MyPassport Wireless Pro (473 głosy). To wyposażony w czytnik kart SD i złącze USB, przenośny dysk do backupu materiału w plenerze. Drugie miejsce zdobyła linia statywów Genesis Base (266 głosów), a trzecie nowy filtr Lee Super Stopper (254 głosy). Poza podium znalazły się stacja dokująca Tamron Tap-In Console (188 głosów), torba fotograficzna Peak Design Messenger 13" (181 głosów) i światłomierz Lumu Power (180 głosów).

Monitor fotograficzny roku

W ubiegłym roku najciekawsze monitory dla fotografów zaprezentowały jedynie dwie firmy. Bez większego zaskoczenia EIZO ugruntowało pozycję lidera w branży graficznych monitorów, ale ofensywa BenQ dzielnie prze do przodu. Jak na debiutanta, trzecie miejsce z modelem PV270 (381 głosów) i szóste z PV3200PT (243 głosy) to dla BenQ bardzo dobry wynik. Ubiegłoroczne nowości EIZO otrzymały następującą liczbę głosów: ColorEdge CG2730 (589 głosów), EIZO ColorEdge CG2420 (429 głosów), EIZO ColorEdge CS2730 (290 głosów), EIZO ColorEdge CS2420 (247 głosów).

Akcesorium oświetleniowe roku

W tej kategorii zwyciężyła systemowa lampa błyskowa Nikon SB-5000 (566 głosów), którą nasi Czytelnicy docenili za wewnętrzny system chłodzenia i możliwość wyzwalania błysku drogą radiową. Drugie miejsce dla Yongnuo YN360 (354 głosy) to z kolei dowód na to, że fotografowie doceniają pomysłowe i praktyczne akcesoria. Trzecie miejsce przypadło w udziale marce Phottix za przenośny modyfikator Spartan, spełniający rolę beauty disha i softboxa (268 głosów). Kolejne pozycje zajęły Rotolight Anova PRO (223 głosy), Quadralite Atlas 600 TTL (217 głosów) i Profoto D2 (155 głosów).

Publikacja roku

W tej kategorii dość pewnie zwyciężyła publikacja Fundacji Archeologii Fotografii i Muzeum Warszawy "Zofia Chomętowska, Albumy Fotografki" (670 głosów). Blisko, ale jednak na drugim miejscu uplasował się Adam Lach z książką "Nibyland" (577 głosów). Trzecie miejsce przypadło w udziale Maciejowi Jeziorkowi za  "317 days to Mars" (309 głosów). Na czwartym miejscu FAF, "Wojciech Zamecznik, Foto-graficznie" (273 głosy), a na piątym Agnieszka Rayss, "Tu się zaczyna koniec miast" (264 głosy).

Wydarzenie roku

Które z ubiegłorocznych wydarzeń fotograficznych zapadły naszym Czytelnikom w pamięć? Największą popularnością ciszyły się Fotofestiwal (554 głosy), Miesiąc Fotografii w Krakowie (463 głosy) i cykl spotkań Wszyscy Jesteśmy Fotografami (416 głosów). Na miejscu czwartym wystawa Sebastiao Salgado "Genesis" w CSK w Lublinie (237 głosów), na miejscu piątym TIFF Festival (178 głosów), a na szóstym wystawa Zuzy Krajewskiej i Anny Grzelewskiej "Imago" (108 głosów).