ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Uchwyćcie na zdjęciu widmo Brockenu

2013-08-14
3 komentarzy
10
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Uchwyćcie na zdjęciu widmo Brockenu
"Dosłownie kilka razy zdarzyło mi się widzieć widmo Brockenu, ale samo zjawisko nie jest specjalnie spektakularne, to po prostu wydłużony cień z kolorową otoczką przy głowie na tle chmur. By zrobić naprawdę interesujące zdjęcie, musicie znaleźć odpowiednią lokalizację i fotografować przy bardzo niskiej mgle, która wywoła ten efekt, ale nie przysłoni pięknego widoku" - mówi autor zdjęcia Simon Butterworth
Widzieliście kiedyś takie zjawisko optyczne? Przeczytajcie, kiedy występuje i jak je sfotografować

Widmo Brockenu to cień osoby, padający na chmurę, nad którą stoi. Charakterystyczny cień jest wyjątkowo długi i często można zaobserwować także zjawisko tzw. glorii, czyli kolorowej tęczowej obwódki wokół głowy obserwatora. Widać ją tylko wtedy, gdy obserwator znajduje się dokładnie pomiędzy słońcem a chmurą, która jest poniżej i, co ciekawe, jest widoczna tylko dla obserwatora.

Zjawisko to, inaczej zwane mamidłem górskim, po raz pierwszy opisał Johann Esaias Silberschlag w 1780 roku. Nazwa pochodzi od szczytu Brocken w górach Harz, gdzie zostało przez niego zaobserwowane.

Fotograf Simon Butterworth uchwycił ten piękny widok nad rzeką Tweed w Szkocji. "Nad rzeką panuje niesamowity mikroklimat. Gdy tylko widzę, że pojawia tam się mgła, idę w miejsce, z którego z góry można obserwować ten teren i czekam, co się stanie. W dniu, gdy zrobiłem to zdjęcie, udałem się tam z samego rana. Gdy wspiąłem się na wzgórze, odwróciłem się i ujrzałem, że zaczyna się formować bardzo cienka warstwa mgły, pokrywała zbocze dosłownie niczym pierzyna".

"Zdarzyło mi się kilka razy w górach widzieć widmo Brockenu, ale zazwyczaj pojawia się ono, gdy z wysoka patrzy się na chmury poniżej, a widok wtedy jest mocno ograniczony. Sądzę, że to zdjęcie jest naprawdę wyjątkowe, ponieważ widok rozciągający się poniżej nie jest zasłonięty, widać całe piękno okolicy".

Zacznijcie już dzisiaj!

  • W Polsce efekt widma Brockenu obserwowano w Tatach, czy Karkonoszach, ale zjawisko to zobaczycie także w dolinach rzek przy niskiej mgle.
  • "Miejcie oko na prognozę pogody", radzi Simon i podpowiada: "Jeżeli robi się mgliście, czasami warto przebić się przez »mleko« i zrobić naprawdę dobre zdjęcie".
  • Widmo Brockenu jest swego rodzaju fenomenem, widać je tak długo, jak długo obserwująca je osoba znajduje się w prostej linii pomiędzy słońcem a chmurami/mgłą - dlatego gdy już je ujrzycie, nie spacerujcie w poszukiwaniu innego kadru, fotografujcie, póki macie okazję.

Serwisy specjalne




Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl